Zelení vyšlou do eurovoleb jako lídra Lišku

Praha - Stranu zelených povede do voleb do Evropského parlamentu (EP) její předseda Ondřej Liška. Za bývalým ministrem školství je na kandidátce také právnička Michaela Suchardová. Ve svém programu se strana zaměřuje hlavně na zajištění rovných šancí, ekonomické oživení a prosperitu Evropy. Eurovolby proběhnou v květnu.

Zelení byli v letech 2006 až 2010 sněmovní a jednu dobu i vládní stranou. V předminulých a minulých předčasných volbách do Poslanecké sněmovny ovšem neuspěli. V minulých evropských volbách dostala Strana zelených zhruba dvě procenta hlasů.

Ve volbách do Evropského parlamentu budou zelení spolupracovat s hnutím Změna. Představitelka hnutí, náměstkyně libereckého hejtmana Zuzana Kocumová, bude na čtvrtém místě kandidátky.

„Mandát europoslance byl až na výjimky pro české politiky dosud spíš odstavnou kolejí bez významného přínosu. To chtějí zelení změnit, proto kandiduji do Evropského parlamentu jako předseda strany. Chci, aby se Evropa vrátila do české politiky. Chci, aby evropské otázky zaujaly v české veřejné diskusi stejně důležité místo, jako má EU vliv na naše životy,“ uvedl Ondřej Liška, předseda strany a jednička zelených ve volbách do EP.

//nevhodné k videu - .png
Zdroj: zeleni.cz

Na jednotlivých místech kandidátky zelených se tradičně zipovým způsobem střídají muži a ženy jako výraz prosazování zastoupení obou pohlaví v politice. Kandidáty do Evropského parlamentu schvaluje republiková rada Strany zelených v rámci demokratických primárních voleb.

I některé další strany už představily lídry kandidátek do evropských voleb. Liška bude soupeřit s bývalým viceguvernérem České národní banky a nestraníkem Luďkem Niedermayerem za TOP 09, s bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou, jehož nominuje hnutí ANO, nebo sociologem Janem Kellerem, který povede kandidátku ČSSD. Lidoveckým lídrem bude právník a diplomat Pavel Svoboda a za ODS bude v čele kandidátky obhajovat mandát europoslanec Jan Zahradil. Komunisty do Bruselu povede Konečná.