Počasí láme rekordy, v Praze včera 21,3 stupně

Praha - Až do pátku mohou padat teplotní rekordy. Meteorologové už včera naměřili v Praze Karlově 21,3 stupně Celsia a rekordy padly na dalších 26 místech po republice. Podle předpovědi má být do konce pracovního týdne jasno a denní maxima do 15, postupně do 19 stupňů. O víkendu ale přijde studená fronta a ochladí se o deset stupňů. 

Více než 18 stupňů Celsia bylo v úterý například v Teplicích, Turnově, Žatci či Ústí nad Labem, 19,9 stupně naměřili v Doksanech. Ze 136 stanic, které měří teploty nejméně 30 let, padly rekordy na 27.

Na nejstarší české stanici v pražském Klementinu, kde se měří od roku 1775, ale maximum pokořeno nebylo, v úterý zde naměřili 16,8 stupně Celsia. Rekord pro 11. března je 18 stupňů, tolik zde zaznamenali v roce 1990. Rozdíl zhruba čtyř stupňů, který byl v úterý mezi nepříliš vzdálenými pražskými stanicemi Karlov a Klementinum, je dán rozdílným umístěním stanic. V areálu Klementina, kde jsou umístěny teploměry, se totiž mezi tlustými zdmi víc drží chlad, kdežto stanice Karlov je na slunci.

Rekordní teploty se dají očekávat na některých stanicích i v příštích dnech. Od 31. ledna trvá v Česku nepřetržitá řada teplotně nadprůměrných dní. Ochlazení přijde až o víkendu, kdy denní maxima nepřekročí deset stupňů. Příští týden by se pak měly teploty vrátit k březnovému průměru.

  • Dlouhodobé sucho, které panuje v Česku, má za následek množství požárů. Hasiči včera vyjížděli k trojnásobku požárů, než je dlouhodobý denní průměr. Celkem museli vyjet ke 132 požárů, v 89 případech šlo o požár lesního porostu a trávy. 

  • Hasiči se včera potýkali také s rozsáhlým požárem ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku, za který mohla střelba při armádním cvičení. Oheň zasáhl kolem tři sta hektarů území a na suchém porostu se rychle šířil.