Česká kancelář pojistitelů vymáhala povinné ručení po dítěti na vozíku

Hradec Králové - Okresní soud v Hradci Králové odsoudil dvanáctiletého Jakuba Ungermanna k zaplacení dvanácti tisíc korun za povinné ručení na auto. Částku po něm vymáhala Česká kancelář pojistitelů. Chlapec je na vozíku a povinné ručení na něj bez jeho vědomí přepsal otec. Ten ale rodinu opustil a auto si navíc odvezl.

Jakubovi rodiče koupili auto, aby mohli chlapce vozit do Prahy do Jedličkova ústavu. Otec ale později od rodiny odešel a auto si odvezl. Povinné ručení na internetu přihlásil na syna, kterému ale nic neřekl, a pojistku navíc nezaplatil. Po třech letech začala dluh - šest a půl tisíce korun - po Jakubovi žalobou vymáhat kancelář pojistitelů.

Jakubův advokát Jiří Všetečka označil nárok za absurdní: „Vytrácí se z těchto věcí zdravý lidský rozum.“ Dluh navíc narostl a soudkyně Markéta Šubová rozhodla, že Jakub musí zaplatit 12 tisíc korun, i když je nezletilý. „Soud se nespletl, každý vlastník vozidla je povinen platit povinné ručení,“ uvedla mluvčí Okresního soudu v Hradci Králové Jana Ela Kliková.

Jakub Ungermann se proto prostřednictvím advokáta odvolal ke krajskému soudu. Téma chce předložit i Ústavnímu soudu. Případ se k němu ale možná nakonec přeci jen nedostane. „Poté, co jsme zjistili informace o životní situaci Jakuba, tak jsme ustoupili od dalšího vymáhání,“ řekl ČT mluvčí České kanceláře pojistitelů Aleš Povr.

Video Nezletilý chlapec na vozíku měl platit dluh za povinné ručení
video

Nezletilý chlapec na vozíku měl platit dluh za povinné ručení