Šestice pěstitelů marihuany půjde na devět let za mříže

Brno – Marihuana za zhruba čtyři miliony korun nakonec přišla své pěstitele draho. Krajský soud v Brně odsoudil šest členů vietnamského gangu na osm až devět let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Drogu pěstovali na podzim 2012 ve dvou domech v menších obcích na Prostějovsku. Rozsudek zatím není pravomocný, většina odsouzených se na místě odvolala.

V obcích Určice a Kovalovice-Osíčany pěstovala šestice Vietnamců marihuanu. Scénář jejich „podnikání“ byl podobný mnoha dalším případům – pěstírna byla v rodinném domě, do něj měli pachatelé načerno připojenou elektřinu. Jen na energiích v těchto dvou pěstírnách tak způsobili škodu za zhruba 700 tisíc korun.

Ještě větší byla hodnota vypěstované drogy. Gang měl vysázeno na tisíc rostlin konopí, sklizených 32 kilogramů drogy by prodal za zhruba čtyři miliony korun. Soud je teď za to poslal za mříže – všech šest dostalo trest v rozpětí od osmi do devíti let vězení. Kromě toho jsou na osm až deset let vyhoštěni z republiky. Odsouzení se proti trestu odvolali. „Můj klient nebyl s vyhlášeným rozsudkem spokojený, proto se proti němu na místě odvolal. Brojil zejména proti nezákonným důkazům v této věci,“ vysvětlil obhájce jednoho z odsouzených Jiří Koláček.

Podle policie gang pěstitelské potřeby nakupoval v běžných hobby marketech. Pěstitelé spolupracovali s dalšími lidmi, a to jak v Praze, tak i v Moravskoslezském kraji. Zda byla vyprodukovaná droga určena pro tuzemský trh, nebo na export, se neví. „Žádná distribuce nebyla prokázána. V podstatě se vůbec nepodařilo prokázat, jestli marihuana končila v Česku. Jsou ale takové indicie k tomu, že pokud se jedná o tak velké množství marihuany, lze spíš předpokládat, že by byla vyvezena,“ uvedla žalobkyně Eva Žďárská, která byla s verdiktem soudu spokojená.

Podobné případy

Příliš mnoho elektřiny

Muži pěstovali konopí od semínkaDva pěstitele z Česka odhalili policisté loni v létě. Na stopu dvou pěstíren na Hodonínsku je přivedl nezvykle velký odběr elektřiny. Muži drogou několik let zásobovali nejen jižní Moravu, ale i Slovensko.

Profesionální nizozemská pěstírna

Pěstírnu marihuany na velmi vysoké úrovni odhalili kriminalisté v roce 2013 v Modřicích na Brněnsku. Provozovala ji dvojice Nizozemců, kteří drogu vypěstovanou v profesionálních podmínkách prodávali zpátky na nizozemský trh. Dopadení opět pomohl dodavatel elektrické energie, který upozornil na to, že se odběry proudu na místě pěstrírny podezřele zvýšily.

Zazděný zahradník

V pěstírně bylo přes 1 600 rostlinVelký zájem vzbudil případ vietnamských pěstitelů z roku 2012. Ti pěstovali marihuanu v opuštěné zemědělské usedlosti u obce Jankovice. O rostliny se staral tzv. zahradník, který byl za pevnými kovovými vraty zavřený i několik týdnu. Pokud by se gangu podařilo dostat sklizeň z 1 600 rostlin konopí na černý trh, získal by za ně okolo dvanácti milionů korun. I zde policisty přivedl na stopu enormní odběr elektřiny.


Počet zabavených drog z produkce velkopěstíren podle Národní protidrogové centrály v Česku roste. Trendem je navíc přebírání obchodu s marihuanou a jinými drogami komunitou trhovců. Drogy pocházející z tržnic ale nejsou určeny primárně pro české narkomany. Policie zaznamenala v posledních letech výrazný nárůst počtu případů, kdy do českého příhraničí jezdí nakupovat pervitin a marihuanu zejména němečtí či rakouští občané.