Chládek: Nekvalifikovaní mohou učit dál, dokud se nesežene náhrada

Praha – Nekvalifikovaní učitelé ze škol, kde by jejich nucený odchod prokazatelně ohrozil výuku a chod školy, budou moci dočasně zůstat na svém místě i po 1. lednu 2015. Ředitelé přitom musí doložit, že kvalifikovanou náhradu prozatím nemohou sehnat. Oznámil to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) při návštěvě Karlovarského kraje, kde je takových učitelů nejvíce z ČR. Jednotlivé výjimky přitom bude posuzovat speciální komise. Chládek už na konci února uvedl, že učitelů bez dostatečného vzdělání je u nás na 17 tisíc.

Tam, kde by chod školy byl ohrožen, budou moci učitelé zůstat - ovšem pouze do doby, než si škola najde řádnou náhradu. Poté už lidé bez patřičného vzdělání budou muset školu opustit. Právě v karlovarském kraji je podle aktuálních propočtů až 806 nekvalifikovaných učitelů, tedy zhruba pětina všech kantorů z mateřských, základních a středních škol. Ministr zmínil i střední Čechy a Prahu a okrajově se problém týká i Liberecka a Ústecka.

Video Ministr Chládek vyjel obhlédnout stav učitelů na západě Čech
video

Ministr Chládek vyjel obhlédnout stav učitelů na západě Čech

Podle Chládka jsou problémy s nedostatečnou kvalifikovaností pedagogů lokální. Výjimka by měla pomoci právě v oblastech, kde je větší podíl nekvalifikovaných učitelů. "Ředitel školy, který zaměstnává velké procento nekvalifikovaných pedagogů, může dostat podmínku. Pokud potvrdí, že je prokazatelné, že nemůže zajistit výuku kvalifikovanými pedagogy, může dostat výjimku," řekl ministr. Oprávněnost takové výjimky ale bude podle něj posuzovat pracovní skupina, v níž budou zástupci České školní inspekce, zřizovatele školy, ředitele, zástupce krajů a zástupce odborů.

Od roku 2015 má začít platit zákon, podle kterého nemohou na základních a středních školách učit lidé bez odborného pedagogického vzdělání. Už dříve byla představena další výjimka: z povinnosti doplnit si pedagogické vzdělání mají být omluveni pouze ti učitelé, kteří ke dni účinnosti zákona dosáhli 50 let věku a při pedagogické praxi minimálně 15 let „prokázali schopnost výkonu požadované činnosti“.

Pokud by od roku 2015 skončili ti, kteří pedagogické studium nezačali ani začít nepřislíbili, skončilo by ze dne na den ve školství asi 7 tisíc vyučujících, řekl na konci února Chládek s tím, že s tak děsivým číslem nepočítal.

„Stav je horší, než jsem si myslel. Původně jsem byl informován, že se počet pohybuje okolo 11 až 13 tisíc, ale bohužel ministerstvo nepočítalo s učiteli pracujícími na částečný úvazek. Číslo je velmi zarážející, protože se to momentálně týká 17 tisíc učitelů,“ prohlásil ministr školství před několika dny.

Některé fakulty už pro učitele vypsaly mimořádné studijní programy. Ministerstvo za ně zaplatí 21 miliónů korun.