Lídrem TOP 09 pro komunální volby bude v Praze Hudeček

Praha - Pražskou kandidátku TOP 09 do podzimních komunálních voleb povede primátor Tomáš Hudeček. Rozhodl o tom dnes večer krajský výkonný výbor strany. Hudeček získal o tři hlasy víc než jeho protikandidát, předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra. Třetí skončil náměstek primátora Jiří Nouza. Předseda strany Karel Schwarzenberg kandidaturu už předem odmítl. 

Jednání o tom, koho strana ve volbách nakonec vyšle jako adepta na primátorské křeslo, bylo podle informací ČTK bouřlivé a do poslední chvíle nebylo jisté, zda Hudeček uspěje. Spolustraníci Hudečkovi vyčítali mimo jiné to, že čelí trestnímu stíhání v kauze Opencard. Přesto nakonec po více než dvouhodinovém jednání získal 19 hlasů.  

V uplynulých dnech od některých straníků zazněl návrh, aby se do čela kandidátky postavil loňský prezidentský kandidát, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se v Praze těší velké oblibě. Schwarzenberg ale kandidaturu na primátora odmítl.  

TOP 09 v metropoli očekává souboj především s hnutím ANO, které chce za lídra kandidátky exprimátora Jana Kasla. V minulých volbách TOP 09 pod vedením bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy vyhrála, nakonec ale skončila v opozici. K vládě v hlavním městě se dostala až po rozpadu koalice ODS a ČSSD v listopadu 2011, když uzavřela dohodu s ODS. Ani ta však nevydržela – teď vládne v Praze TOP 09 sama s podporou ČSSD.