Tripartita nesouhlasí s Babišem, výpadek poplatků má nahradit stát

Praha - Asociace krajů České republiky vyzvala vládu, aby v pondělí schválila materiál ke stabilizaci veřejného zdravotnictví. Ten má dorovnat výpadek poplatků za pobyt v nemocnici, které byly po verdiktu Ústavního soudu zrušeny od letošního ledna. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce nemocnicím výpadek dorovnat zvýšením odvodů státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce. Hejtmani podporují Němečka a nesouhlasí s názorem ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby se našly prostředky ve vnitřních úsporách. Plán ministra na stabilizaci zdravotnictví podpořili také zástupci odborů.

Pro kraje je prioritou sanace dvou miliard, které chybí v důsledku změn legislativy a nevybírání zdravotních poplatků. Hejtmani rozhodně nesouhlasí s tvrzením ministra financí Andreje Babiše (ANO), že prostředky je třeba hledat ve vnitřních úsporách. „Za poslední roky nedošlo k valorizaci platby za státního pojištěnce,“ připomněl Hašek s tím, že v souvislosti s výpadkem poplatků se nemocnice dostaly až na dno svých rezerv. „Doufáme, že i on má zájem na tom, aby veřejné zdravotnictví fungovalo, aby se v něm nekumulovaly problémy, a naopak aby se řešily problémy, které vznikly v minulých letech,“ uvedl Hašek.

Podle hejtmanů již krajské nemocnice udělaly vše, aby šetřily, a nedorovnání výpadků by mohlo vést k omezení zdravotnických nákupů a podle hejtmana z Vysočiny Jiřího Běhounka dokonce ke zmenšování porcí jídla v nemocnicích.


Šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková navržené kompenzace uvítala, současně ale uvedla, že z českého zdravotnictví bylo v uplynulých letech vyvedeno nejméně 15 miliard například formou zvýšené daně z přidané hodnoty, opatření České národní banky nebo snížením úhrad nemocnicím, proto odbory požadují i navrácení těchto peněz.

Vláda řeší, jak nemocnicím nahradit dvoumiliardový výpadek financování. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje od července zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce ze 780 na 845 korun. Za pololetí by to podle něj mělo přinést do systému veřejného zdravotního pojištění 2,1 miliardy korun. Pojišťovny by je musely rozdělit nemocnicím, uložil by jim to zákon. Němeček plánuje také přísnější kontrolu hospodaření státních nemocnic a zveřejňování smluv, které mají zdravotní pojišťovny se zdravotníky.

  • „Česká zdravotnická zařízení vyčerpala rezervy, pokud by došlo k dalšímu poklesu příjmů, obávám se, že už to pocítí pacient,“ uvedl Němeček.
Video Hejtmani vyzvali vládu, aby stabilizovala české zdravotnictví
video

Hejtmani vyzvali vládu, aby stabilizovala české zdravotnictví

Hejtmani vyzvali vládu, aby stabilizovala české zdravotnictví

Hejtmani k poplaktům ve zdravotnictví

Plán ministra na stabilizaci zdravotnictví podpořili zástupci odborů

Předchozí kabinet Jiřího Rusnoka připravil novelu, která 100 korun za den v nemocnici snížila na 60 korun. Sobotkova vláda ale zákon stáhla. Neobnovit poplatky totiž byla volební priorita ČSSD, lidovci byli ale proti. Koalice navíc počítá od příštího roku se zrušením poplatku za recept a návštěvu lékaře. Únorový průzkum agentury STEM/MARK přitom ukázal, že 60 procentům Čechů poplatky za pobyt v nemocnici nevadí.

Že bylo zrušení poplatků za pobyt v nemocnici chybou, připustil nedávno ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož to nyní zdravotnictví používá jako argument, proč je do resortu nutné přidat více peněz. Babiš dnes řekl, že na vládě podpoří navrhované řešení výpadku příjmů pro letošní rok. Do příštích let chce ale systémové řešení. Také podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by vláda měla otevřít debatu o obnovení poplatku za hospitalizaci v nemocnici.