Zemanovci mají zrušit sobotní volební sněm, uložil soud

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 Straně práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ) předběžným opatřením uložil, aby zrušili plánovaný sobotní sjezd. Návrh soudu podal bývalý místopředseda středočeské organizace strany Jiří Vodička kvůli údajně neplatné krajské konferenci z loňského srpna. Informoval o tom server Echo24. Předseda SPOZ Zdeněk Štengl se chce proti usnesení soudu odvolat.

Je to opět tlak nespokojených jedinců, kteří u nás skončili. Konečně se nám podařilo stabilizovat problémové organizace, zejména středočeskou, a už se to znovu někdo snaží narušit," řekl Štengl. Strana pod jeho vedením v předčasných volbách loni na podzim zcela propadla. Uskupení, jehož čestným předsedou je současný prezident Miloš Zeman, mělo podle některých odborníků šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Strana ale nakonec získala jen kolem 1,5 procenta hlasů. Pravděpodobně jí uškodily i vnitřní rozpory kvůli údajné nedemokratičnosti, které pokračují i nadále.

„Soud má za to, že vyhověním návrhu na předběžné opatření se zabrání dalšímu řetězení nedemokratických procesů ve SPOZ, zároveň však má na paměti, že nejde o konečnou úpravu, nýbrž o úpravu předběžnou,“ píše se podle serveru Echo24 v usnesení soudu.

Mimořádný volební sněm zemanovců se měl uskutečnit v sobotu v pražském TOP hotelu. Kandidátem na předsedu mohl být mimo jiné bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba, který to potvrdil na nedávném sjezdu komory v Olomouci. Na volebním sněmu SPOZ chtěl promluvit také prezident Zeman.