Nový přístroj pro IKEM zvládne nádory na střevě i bez operace

Praha – Místo klasické operace šetrnější zákrok sondou. Endoskopické metody používají zdravotníci stále častěji. Širší seznam diagnóz si ale žádá také čím dál dražší přístroje. Klinika hepatogastroenterologie v pražském IKEMu se teď bude moci pyšnit moderním zařízením ERBE – 250 tisíc korun na jeho zakoupení přispěla Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Přístroj ERBE pomáhá třeba při odstraňování nádorů tlustého střeva.

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) převzali šek na nákup nového přístroje přímo z rukou Dagmar Havlové. ERBE budou moci využít při odstraňování zhoubných nádorů a předrakovinových velkých polypů ze střeva. Nadace VIZE 97 náklady na jeho pořízení pokryla přesně z poloviny. „Doufám, že tento přístroj bude co platný, že bude zachraňovat životy,“ nechala se slyšet bývalá první dáma.

Včasná diagnóza a prevence rakoviny tlustého střeva je jedním z klíčových programů nadace. Ta se významně zasadila o prevenci nádorů tlustého střeva i tím, že pomohla zpopularizovat pravidelné testy krvácení do stolice. Do ordinací přišlo díky televizní kampani mnohem víc pacientů.

Video Nový přístroj pomůže pacientům s karcinomem tlustého střeva
video

Nový přístroj pomůže pacientům s karcinomem tlustého střeva

Nový generátor pomůže ročně v Institutu klinické a experimentální medicíny stovkám pacientů. Budou se díky němu moci zcela vyléčit bez nutnosti chirurgického zákroku. „Věřím, že se nám tak podaří pomáhat ještě více pacientům, kteří jsou nejen kolorektálním karcinomem, pandemií dnešní doby, ohroženi,“ uvedl ředitel IKEMu Aleš Herman.

ERBE ale neposlouží jen lidem s nádorem v počátečním stádiu. Umí také „opravit“ sval v jícnu a zbavit pacienty poruchy polykání, tzv. achalázie. Jídlo ani tekutiny při ní neprochází do žaludku, a postižení se tak nemohou přirozenou cestou najíst ani napít.