Vražda policisty Tofla: Vrchní soud zrušil rozsudek a případ vrátil kraji

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes zrušil rozsudek devatenáctiletého žaláře v případu vraždy bývalého policisty Michala Tofla a kauzu vrátil krajskému soudu. Důvodem byla především výpověď, kterou změnil jeden z obžalovaných. Podle odvolacího soudu je proto potřeba doplnit dokazování.

Policista Michal Tofl zemřel 14. června 2010 před svým rodinným domem v Brně - Žebětíně. Vrah jej zastřelil samopalem, když se vracel v noci autem domů. Vůz po střelbě narazil do veřejného osvětlení, střela zasáhla Tofla do břicha. Na místě zemřel. Vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Petr Pavel Bezděkovský. Motivem činu byly zřejmě finanční spory Tofla a Bezděkovského kolem firmy Edbusy, která nabízela zhodnocení vkladů a své klienty připravila o půl miliardy korun. Bezděkovský s Toflem si část těchto peněz nárokovali.

Krajský soud za vraždu původně potrestal Radka Sobotku a Tomáše Trkana 19 lety vězení. Sobotka dosud tvrdil, že o vraždě nic neví. U soudu ji však dnes podrobně popsal, Tofla podle něj samopalem zastřelil jeho komplic Trkan. Podle původního rozsudku měl přitom střílet Sobotka, Trkan byl potrestán za návod k vraždě. Sobotka vypověděl, že s Trkanem vzali zakázku za 200 000 korun za rozstřílení auta; o vraždě se prý zpočátku nemluvilo, jeho řidič měl být prý jen zastrašen. Tofla údajně sledovali několik měsíců. V osudný červen na vozidlo prý střílel z nedalekého lesa Trkan. Sobotka měl dávat u cesty znamení a auto přibrzdit. Následně se měla ozvat série ran a oba muži prý poté ujeli na kradených kolech. Sám měl za pomoc inkasovat 50 000 korun.

Sobotka označil i místo v rybníku, kde měli samopal při útěku zahodit. Soudu řekl, že se hodlá podrobit výslechu na detektoru lži, rekonstrukci na místě činu i znaleckému zkoumání. Soudci dnes uložili žalobci, aby nechal označené místo neodkladně ohledat. Trkan však slova komplice popřel. Prý už dva měsíce dopředu od svých známých věděl, že Sobotka „piluje na Mírově svou výpověď“.

Soudce: Je ptořeba doplnit důkazy

Soud proto nakonec případ vrátil na kraj. „Došlo k zásadní změně důkazní situace, Sobotka změnil výpověď a uvedl skutečnosti, které nebyly dosud známy, mohlo by to doplnit okruh důkazů k této věci. Muselo to vést ke zrušení rozsudku a vrácení věci krajskému soudu, který bude muset prověřit jeho výpověď,“ uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Kvůli vraždě Tofla byl původně obviněn i podnikatel Bezděkovský, jenž se však v červnu 2012 oběsil v cele vazební věznice v Olomouci. Podle policistů se zabil sám, na jeho sebevraždě se podle nich nikdo nepodílel, a případ proto po několika měsících vyšetřování odložili.

Toflova vražda je spojována i s mnoha dalšími případy organizovaného zločinu na jižní Moravě – Tofl měl totiž stát v čele skupiny policejních vyděračů (tzv. Toflův gang); soudce brněnského krajského soudu, který tyto případy rozplétá, ovšem před nedávnem dementoval, že by šlo o organizovanou policejní mafii.