Chvojka odchází z komise k Opencard, vadí mu Schwarz jako předseda

Praha – Poslanec ČSSD Jan Chvojka opouští sněmovní vyšetřovací komisi ke kauze Opencard. Vadí mu, že komisi vede člověk, kterého sněmovna vydala k trestnímu stíhání. Šéfem komise je totiž poslanec za ANO Bronislav Schwarz (ANO), který stanul před soudem pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. ČSSD zřejmě do komise nominuje jiného poslance. 

„Jako právník si myslím, že komisi, která by měla prošetřit okolnosti případu Opencard, by neměla vést trestně stíhaná osoba,“ uvedl Chvojka, který byl ve druhém kole středeční volby předsedy komise Schwarzovým protikandidátem. Podotkl, že současná situace není úplně
standardní, když šéf komise může rozhodovat o směru její práce. 

Další člen komise Ivan Gabal (KDU-ČSL) však připomněl, že Schwarz sám žádal sněmovnu, aby byl vydán. „Je si hodně jistý tím, že bude shledán nevinným,“ podotkl lidovecký člen komise. Roli předsedy vnímá spíše jako koordinační a administrativní. „Podezření, že by komisi využíval k nátlaku na státní zastupitelství nebo policii, by bylo nepřiměřeným vyjádřením nedůvěry k jeho osobě,“ uvedl Gabal. Problém by podle něho nastal v případě, že by byl Schwarz odsouzen; v takovém případě by komisi vést nemohl.      

Bronislav Schwarz:

„Osobně si myslím, že je to možná jeho ješitnost, chtěl být předsedou, Poslanecká sněmovna při tajných volbách dala důvěru mně. Celá Poslanecká sněmovna věděla, že jsem byl vydán,“ reagoval Schwarz. Soudí, že poslanci mu dali důvěru kvůli tomu, že jako bývalý policista zná postupy vyšetřování, dokáže vyhodnotit spis a najít případné chyby. 


Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v lednu roku 2006 jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Mostecký okresní soud už jednou Schwarze obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání. Mezitím se Schwarz stal poslancem.