Půta povede Starosty a nezávislé. Ruku pro něj zvedli všichni

Praha - Všech 160 hlasujících delegátů volebního sněmu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podpořilo do funkce předsedy libereckého hejtmana Martina Půtu. V čele hnutí vystřídal Petra Gazdíka, který již znovu na předsedu kandidovat nechtěl. Podle očekávání se ale stal prvním místopředsedou STAN, ani jeden z kandidátů do funkcí neměl ve volbě protikandidáta. Křesla řadových místopředsedů obsadí Stanislav Polčák, Věra Kovářová a Radim Sršeň.

Dvaačtyřicetiletý Půta je dlouhodobým zastáncem spíše volnější spolupráce s TOP 09, se kterou má hnutí dohodu o spolupráci. V krajských a komunálních volbách by podle něj měli starostové na rozdíl od sněmovních voleb kandidovat samostatně. Zopakoval po svém zvolení, že spolupráce s TOP 09 je ošetřena smlouvou, jež platí po celé toto volební období Sněmovny. STAN ji podle něj hodlá dodržet. Připomněl, že smlouva ošetřuje postup na komunální i krajské úrovni tak, že jde vždy o dohodu místních subjektů.

Půta: S TOP 09 pouze do sněmovny

  • „Teprve obhajoba našich pozic v komunálních a úspěch v krajských volbách může být podle mého názoru potvrzením ambicí směřujících k samostatnému účinkování Starostů a nezávislých na celostátní politické scéně.“

„Všechno, co jsem se zatím naučil, jsem připraven v dalším období použít ve prospěch nás všech. Nejen ve prospěch Starostů a nezávislých, ale ve prospěch obyvatel našich obcí a našich měst,“ uvedl Půta v nominačním projevu. Mluvil také o potřebě politiky otevřené občanům a o tom, že během politické dráhy pochopil, jak moc krajská a celostátní politika ovlivňují místní úroveň.

Starosta malé obce zázračně nezbohatne

Na tiskové konferenci po svém zvolení zdůraznil, že STAN hodlá pokračovat v obhajobě zájmů obyvatel žijících mimo centra včetně snahy garantovat stejný rozsah veřejných služeb všem. „Také věříme, že posílení financování místních samospráv, ke kterému došlo v loňském roce, je významným krokem, který podpoří nejen ekonomiku, ale také významné protikorupční opatření. Na každé vesnici je totiž dobře vidět, jak se peníze utrácejí, těžko se tam s veřejnými prostředky stávají nějaké zázraky, jen těžko najdete nějakého zázračně zbohatlého starostu malé obce, který by několikrát obhájil svůj mandát,“ zdůraznil Půta.

Video Brífink nového předsedy STAN Martina Půty
video

Brífink nového předsedy STAN Martina Půty

Brífink nového předsedy STAN Martina Půty

tk 13:35, 28.03.2014

Události: Starosty a nezávislé povede Půta

Půta: Spojení STAN, SZ a lidovců ve volbách v Praze je pravděpodobné

42letý Martin Půta má zkušenosti z komunální politiky, od roku 2002 byl třikrát po sobě zvolen starostou v pohraničním Hrádku nad Nisou. Funkci opustil v roce 2012, kdy byl zvolen hejtmanem. Dříve působil ve spřízněném hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Novopečený předseda se nebrání nabídkám politické spolupráce, potenciál možné kooperace v budoucnu naznačil předseda lidovců Pavel Bělobrádek: „Co se týká komunálních voleb, věřím, že i zde je spolupráce nejenom možná, ale bude i probíhat.“ Pozadu nezůstala ani ODS - její předseda Petr Fiala v projevu před delegáty prohlásil, že je připravena k diskuzi o další spolupráci. Podle Půty je ale s podobnými myšlenkami nutné počkat, až bude po evropských volbách. Připustil, že považuje za dobré rozvíjet vstřícnost ke stranám, se kterými má hnutí dobré zkušenosti z komunální úrovně. Spolupráci by si strany mohly otestovat při podzimních senátních volbách - aby netříštily šance středopravicových kandidátů.