Sobotka o restitucích: Počítáme s lidovci. Naopak to ale neplatí

Praha - Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je automatické, že ve vládním vyjednávacím týmu k církevním restitucím budou i lidovci. Za každou koaliční stranu by tak mohli být v týmu jeden nebo dva ministři. Ovšem právě lidovci vznik týmu i svou účast v něm odmítají.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Hemera/Radomir Rezny

Bohuslav SobotkaBohuslav Sobotka

„Já se pokusím kolegům z KDU-ČSL vysvětlit, že je užitečné, aby byli součástí vládního týmu. Jestliže je to vládní tým, pak pokládám za automatické, že by v něm měli být zástupci všech tří koaličních stran.“


Ministerský předseda s návrhem na vytvoření vládního týmu přišel po krachu jednání expertních komisí ČSSD a ANO se zástupci církví. Vláda už přitom monitorovací tým k restitucím má.

„Předpokládám tedy, že to bude delegace, která již bude sestavena na úrovni ministrů,“ dodal Sobotka. „To, co je otevřená otázka, je, zdali za každou z koaličních stran tam bude jeden, nebo zdali tam budou dva zástupci,“ uvedl s tím, že mu jde hlavně o to, aby se dohodla účelovost vyplácených finančních náhrad a zavedlo předkupní právo státu na vydávaný majetek.

„Nám nikdo oficiálně nic nesdělil, známe to jen z médií,“ vyjádřil se následně vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „My jsme odmítli být ve stranické vyjednávací komisi, jejíž jednání skončila neúspěchem, a nevím, proč bychom se k tomu měli pořád vracet,“ dodal.

Video Sobotka chce ve vyjednávacím týmu všechny koaliční strany
video

Sobotka chce ve vyjednávacím týmu všechny koaliční strany

Kalousek: Neustálé vyvolávání debaty je ohavné

To předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek neváhal označit snahy ČSSD a hnutí ANO za ohavné. „Zákon byl schválen - také proto, že na to apeloval Ústavní soud. Byly podepsány smlouvy. Je to neslušné a ohavné chování vůči významné části občanské společnosti,“ argumentoval Kalousek.

Přestože církve vznik vládního týmu navrhly, dále se se zástupci politických stran nechtějí bavit o změnách církevních restitucí. Namísto toho s nimi chtějí diskutovat o „kooperativním modelu další spolupráce mezi státem a církvemi“.

Zeman: Problémem restitucí je, kolik půjde na prospěšné účely

A k církevním restitucím se dnes vyjadřoval i prezident Miloš Zeman. Podle něj je základním problémem církevních restitucí to, aby církev co nejvíce získaných prostředků věnovala na veřejně prospěšné účely. Možnost zdanění finančních náhrad, kterou navrhuje ČSSD, je podle prezidenta záležitostí parlamentu.

Miloš ZemanMiloš Zeman

„Co se týče zdanění, tam je otázka parlamentu, jaký zákon přijde, a já se domnívám, že základní problém církevních restitucí spočívá v tom, aby církev co nejvíce získaných prostředků věnovala na veřejně prospěšné účely, ať už jsou to hospice a celá řada dalších sociálních zařízení.“


Dle zákona o majetkovém vyrovnání mají církve dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny. Jeho hodnota se přitom blíží 75 miliardám korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.