Zeman se sešel s trojicí soudců – kandidaturu na Ústavní soud by prý přijali

Praha – Prezident Zeman se na Pražském hradě sešel s trojicí soudců, které zřejmě bude navrhovat do Ústavního soudu. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, bývalý ústavní soudce Jiří Nykodým a předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček po setkání uvedli, že by kandidaturu přijali. Sám Zeman nechtěl konkrétní jména kandidátů pro Ústavní soud komentovat, prý je nejprve představí Senátu. Letos ve funkci skončí trojice ústavních soudců. V květnu vyprší funkční období Stanislavu Balíkovi, v červnu Michaele Židlické a v září Ivaně Janů.

Video Soudci by prý kandidaturu na ÚS přijali
video

Soudci by prý kandidaturu na ÚS přijali

Trojici kandidátů na ústavní soudce včera zveřejnil web týdeníku Respekt. Zeman dnes ale žádná jména komentovat nechtěl. „V časopisu Respekt jsem si přečetl jména těchto kandidátů a jediný komentář, který vám k tomu mohu říci, je, že jsem se usmál. Je zcela logické, že jména skutečných kandidátů jako obvykle sdělím až Senátu,“ uvedl prezident v Průhonicích, kde navštívil sněm hnutí Starostové a nezávislí. 

Schůzky na Pražském hradě se kromě tří zmíněných soudců účastnil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Lichovník po jednání novinářům řekl, že se Zemanem jednali o tom, jaké mají představy o výkonu funkce ústavního soudce a o fungování Ústavního soudu. „Pochopil jsem to tak, že jsme v úvahu připadající kandidáti, nicméně kdo skutečně tím kandidátem bude, to řekne určitě pan prezident až přímo Senátu,“ uvedl šéf Soudcovské unie.

Rychetský novinářům řekl, že požádal prezidenta o to, aby Senátu navrhl kandidáty pokud možno co nejdříve, aby horní komora mohla o nominacích na všechna uvolněná místa hlasovat ještě v současném složení, tedy před volbami.