Třetina dětí má zdeformované nohy, mohou za to špatné boty

Praha - Dětští ortopedi varují - minimálně třetina prvňáků má problémy s chodidly. Většinou za to mohou špatné boty. Následky jsou pak trvalé změny na nohou, které bolí, nebo i poškozená záda a páteř. Některé z diagnóz se v dospělosti nakonec neobejdou bez operace.

Některé deformace, jako ploché nohy, vbočené palce či kladívkové prsty, jsou vidět na první pohled. Špatné postavení nohou přenáší vyosení celého těla dál na kolenní a kyčelní klouby a páteř. Kromě genetiky za to může například příliš dlouhé nošení plen u batolat a zejména pak špatná obuv.

Dobré dětské boty musí být dostatečně měkké a široké. Cena těch kvalitních začíná až na tisícovce korun. Lékaři ale upozorňují, že investovat do nich se rozhodně vyplatí. Co naopak vůbec nedoporučují, je nošení bot po starších sourozencích.

V základní škole v pražských Radlicích vyšetřovala dětské nohy primářka z rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaela Tomanová. Podle statistik by každý třetí z 28 žáků v 1. A měl mít problémy s chodidly. Praxe ale ukázala, že vady nohou má celá polovina z nich. „Část dětí by měla být možná ani ne ortopedicky, ale spíše rehabilitačně ošetřena,“ říká Michaela Tomanová.

Video Ploché nohy či vbočené palce trápí každého třetího školáka
video

Ploché nohy či vbočené palce trápí každého třetího školáka