Záchranná služba má dostat příští rok více peněz, slibuje ministr

Plzeň – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) slíbil na návštěvě Plzeňského kraje více peněz pro zdravotnickou záchrannou službu, a to už od příštího roku. Podle něj zvýšení zahrne nová úhradová vyhláška pro rok 2015. „Určitě to bude příští rok více, ale neřeknu o kolik,“ uvedl ministr. Němeček prý chce při přípravě vyhlášky spolupracovat s kraji i regionálními nemocnicemi. Podle něj by podobně velké nemocnice měly dostávat i srovnatelné platby od pojišťoven. 

Video Kraje mají příští rok na záchrannou službu dávat méně
video

Kraje mají příští rok na záchrannou službu dávat méně

Podle plzeňského hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) by se na financování záchranné služby měl více podílet stát. „V současné době jde třetina z veřejného zdravotního pojištění a zbytek platí kraj. Krajům přitom daňové příjmy klesají a státu roste výběr DPH i spotřebních daní,“ uvedl. 

I podle Němečka není dvoutřetinový podíl krajů v pořádku. Bude o tom jednat se zdravotními pojišťovnami a vezme to v potaz při přípravě nové úhradové vyhlášky. „Moje představa je taková, že by dvě třetiny mělo přispívat zdravotní pojištění a třetinou zřizovatel. Toto by byl férový model,“ řekl. Bude to o analýzách pojišťoven, kolik budou schopné uhradit, a o tom, jak porostou příjmy veřejného zdravotního pojištění. 

Němeček uvedl, že při přípravě úhradové vyhlášky bude výrazně vnímat slovo regionálních nemocnic, a počítá i se zapojením zástupců asociace krajů. Bude chtít, aby podobně velké nemocnice dostávaly podobné platby. Například oproti jihočeským nemocnicím dostávají nyní krajské nemocnice v Plzeňském kraji o 30 procent méně. 

„S řediteli nemocnic ve vašem regionu jsme se shodli na tom, že posledních pět let nemocnice šetří. Ale dneska už tam není z čeho brát, aniž by to postihlo kvalitu péče,“ dodal ministr. Pokud se prý ukáže, že za některé úkony dostávají nemocnice zaplaceno málo, tak by se prý úhrady mohly zvýšit.