Další trable se sponzory: kadeřnice na mateřské darovala ODS milion

Praha – Velmi štědrého sponzora našli loni občanští demokraté v osobě mladé kadeřnice na mateřské dovolené. Dvaadvacetiletá žena podle údajů ve výroční zprávě darovala ODS milion korun. Upozornil na to deník Mladá fronta DNES (MfD). Dárkyně přitom podle listu nevlastní žádnou nemovitost a bydliště má v chatě u Roštína na Kroměřížsku. Místopředseda ODS Martin Kupka řekl, že o ničem něvěděl. Strana podle něj nemá možnosti ověřovat majetkové poměry dárců.

Člen vedení ODS si nicméně nechá předložit výpisy z účtů. „Proces přijímání darů vypadá tak, že se děje bezhotovostně, v tomto případě se taktéž odehrál bezhotovostně, a dárce musí ještě zpětně verifikovat, že skutečně to byl on. Já jsem ve funkci místopředsedy od ledna letošního roku a ten dar přišel loni v dubnu. Nevím, jakým způsobem tehdy proběhlo jednání s dárkyní,“ reagoval Kupka. Předseda strany Petr Fiala komentář odmítl s tím, že v době daru ještě předsedou nebyl. 

Dotyčná žena se k daru prozatím nechtěla vyjadřovat. Jejím manželem je podnikatel v oblasti výroby zdravotnických prostředků. Na dotaz, zda není skutečným dárcem on, deníku neodpověděl.  

ODS podle své letošní výroční zprávy vybrala na darech 78 milionů korun. Primát nejštědřejšího dárce drží Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun. Strana loni získala celkem 281 milionů korun. Kromě darů a příspěvků od členů v kolonce příjmů uvedla státní příspěvek na činnost ve výši 84,6 milionu korun. Na volební výdaje získala ODS od státu 38,4 milionu. Částečně i kvůli pádu Nečasovy vlády a předčasným volbám ohlásila ztrátu ve výši 14 milionů korun.

Aktuální zjištění tak nechává vzdáleně vzpomenout na někdejší kauzu tajemných sponzorů z roku 1996. ODS tehdy výrazně poškodilo odhalení falešných sponzorů – Maďara Lájose Bácse a M. Radjiva Sinhy z Mauriciu. Oba dva podle údajů jako největší sponzoři darovali každý 3,75 milionu korun. Ukázalo se však, že jména jsou smyšlená v listopadu 1997 se objevila informace, že skutečným dárcem je podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren.

ODS to nakonec potvrdila a odpovědnost na sebe vzal výkonný místopředseda Libor Novák. Ten byl později stíhán za daňové úniky, ale soud ho zprostil obžaloby. Spekulace o financování ODS však pokračovaly a později přinesla MfD informaci, podle níž měla ODS údajně přístup k tajnému kontu ve Švýcarsku. Následně vyzvali Jan Ruml a Ivan Pilip Václava Klause k rezignaci z vedení ODS. Záhy lidovci rozhodli o odchodu z vlády a následující den podali ministři KDU-ČSL a také ODA demisi. Na jednání výkonné rady sice Klaus uhájil své stranické pozice, o den později však tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi předal demisi vlády.