Půlmiliardová pokuta pro Úřad vlády – kvůli ProMoPro ji vystavil finanční úřad

Praha - Obří pokutu 551 milionů korun vystavil Úřadu vlády finanční úřad. Pokuta se týká předraženého ozvučení a audiovizuální techniky pro české předsednictví EU v roce 2009, jež zajišťovala firma ProMoPro. Úřad vlády má peníze odvést do státního rozpočtu. Informaci přinesl deník Právo s odvoláním na vedoucího Strakovy akademie Pavla Dvořáka.

Ztráta prostředků přesahující půl miliardy představuje pro Strakovu akademii existenční sumu. Pro své fungování na celý rok 2014 jí byl vyčleněn rozpočet 734 milionů. „Musíme se pokusit nejen minimalizovat možné škody a neohrozit činnost vlády, ale zajistit i plnou součinnost s orgány činnými v trestním řízení v kauze ProMoPro,“ cituje Právo Pavla Dvořáka. Podle něj úřad ještě uvažuje o odvolání.

Babiš: Viníky jsou Vondra a Topolánek

Kauza Promopro je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jedním z kostlivců po minulých vládách. Navíc prý vedle pokuty může být vyměřeno i penále. „Je to obrovské varování a je to velmi smutné svědectví o tom, na jaké úrovni se tady na Úřadu vlády v době českého předsednictví Evropské unie zadávaly veřejné zakázky,“ řekl s tím, že se úřad bude snažit minimalizovat škody. Nikdo ze zodpovědných zaměstnanců už prý na úřadu nepracuje.  

Pokuta ve výši téměř 551 milionů korun by podle Sobotky absorbovala celý rozpočet Úřadu vlády, takže není z pohledu úřadu ekonomicky řešitelná. Ministerstvo financí podle něj bude muset zvážit, zdali „absolvovat cvičení“, při kterém se přesunou peníze z Úřadu vlády na ministerstvo financí a zpátky, aby Úřad vlády mohl fungovat po zbytek letošního rozpočtového roku. 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes za jasné viníky kauzy označil někdejšího premiéra a místopředsedu vlády Mirka Topolánka a Alexandra Vondru (oba ODS). „Je to jedna z afér ODS, která tvrdila teďka, že se poučila, ale zase vidíme, že tam mají bílé koně z hlediska financování ODS,“ poznamenal dnes. Narážel tak zřejmě na to, že opoziční strana vrací
některé finanční dary z loňského roku.

Vondrovo jméno na seznamu obžalovaných není

Zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví Evropské unii firmou ProMoPro bylo podle policie předražené o 388 milionů. V kauze padlo 12 obvinění. Za přípravu českého předsednictví zodpovídal Alexandr Vondra (ODS), jeho jméno ale na seznamu obžalovaných nefiguruje. Při propukntí kauzy se hájil tím, že o zakázce nevěděl.

Reakce bývalých politiků pro ČT na udělení pokuty Úřadu vlády:

  • Alexandr Vondra: „Výši pokuty považuji za naprosto absurdní. Očekávám, že se Úřad vlády odvolá, tím spíš, že jeho odborní pracovníci se pod smlouvu, na rozdíl ode mne, podepsali.“
  • Mirek Topolánek: „Omlouvám se. Nic o tom nevím a těžko bych diskusi obohatil. Navíc necítím žádnou odpovědnost, a to ani bývalou politickou.“

Několik lidí policie obvinila i z praní špinavých peněz. Finančně analytický útvar ministerstva financí zjistil, že 135 milionů skončilo na rakouském účtu firmy Deecide Solutions. České republice se peníze podařilo zablokovat. Úřad vlády je již zapojen do celého procesu žaloby, koncem února se připojil k řízení o náhradu škody právě ve výši 388 milionů.

Video Události: Úřad vlády dostal půlmiliardovou pokutu
video

Události: Úřad vlády dostal půlmiliardovou pokutu

Události: Úřad vlády dostal půlmiliardovou pokutu

U, 9.4.

Jindřich Šídlo ke kauze ProMoPro: Zajímalo by mě, co na pokutu Alexandr Vondra

Dvoumiliardovou pokutu už soud jednou zrušil

Právo upozorňuje, že Generální finanční ředitelství už jednou olbřímí pokutu udělenou státní instituci zrušilo. V kauze předraženého justičního areálu v Brně, který byl otevřen v roce 2009, vyměřil tamní finanční úřad v roce 2012 za porušení rozpočtových pravidel brněnskému krajskému soudu rekordní pokutu ve výši 1,9 miliardy. Brněnský soud se odvolal a v září 2012 finanční ředitelství pokutu snížilo na 480 milionů. Zrušení pokuty pak potvrdil soud v Hradci Králové a jeho rozhodnutí na začátku dubna podpořil i Nejvyšší správní soud.

Okolnosti kauzy ProMoPro očima Jindřicha Šídla:

Alexandr Vondra jako vicepremiér pro předsednictví ČR v EU v roce 2009 pod sebou neměl žádné ministerstvo. Byl pouze součástí Úřadu vlády a jeho podpis se nikde neobjevoval. Že nebude obviněn, bylo podle komentátora Hospodářských novin Jindřicha Šídla jasné už v roce 2012, kdy padala první obvinění. Kauza ale zruinovala jeho politickou kariéru. „Alexandr Vondra a jeho příznivci za tím vidí pomstu Miroslava Kalouska. Vondra přišel v roce 2010 na ministerstvo obrany a začal roztínat staré vazby. V lednu 2011 ministr financí Kalousek triumfálně oznamoval objev finančně analytického útvaru,“ rekapituluje okolnosti kauzy Jindřich Šídlo.