Ministerstvo chce uspíšit odměňování protikomunistických bojovníků

Praha – Vydávání osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji se vleče. Do konce března získalo osvědčení protikomunistického bojovníka skoro 500 lidí. K tomu zároveň dostali symbolicky stotisícové odškodné. Zákon o třetím odboji ale začal platit před více než 3 lety a úředníkům ministerstva obrany stále chybí vyřídit téměř 2 700 žádostí. Většině lidí je ale kolem devadesáti let a uznání by se tak nemuseli už vůbec dočkat.

Bohumil Robeš bojoval proti komunismu. V 50. letech byl členem skautské ilegální skupiny a jeho prací bylo hlavně vymýšlet a roznášet protikomunistické letáky. „Měli jsme za úkol shromažďovat jména funkcionářů KSČ, kteří terorizovali obyvatele,“ popsal Robeš. Státní bezpečnost následně skauty dopadla a Bohumil Robeš dostal za psaní letáků 5 let. V odboji ale pokračoval i ve vězení, komunisti ho nezlomili. Kvůli tomu byl nakonec za mřížemi přes 13 let. O osvědčení třetího odboje si Bohumil Robeš zažádal už v listopadu 2011. Dočkal se až teď. 

Více než 200 lidí už se ale odznaku protikomunistického bojovníka nedočkalo. „Každý týden podepisuji ukončení toho řízení z důvodů úmrtí žadatele, to je nesmírně bolestivé a nechci, aby se v nich tímhle způsobem pokračovalo,“ uvedl ředitel odboru válečných veteránů Eduard Stehlík.

Video Ministerstvo chce uspíšit odměňování protikomunistických bojovníků
video

Ministerstvo chce uspíšit odměňování protikomunistických bojovníků

Ministerstvo obrany se proto snaží vydávání osvědčení urychlit. Zatímco letos v únoru vydali 40 odznaků, v březnu už to bylo 66. „Byly vytvořeny tři nově postavené týmy, které fungují velmi intenzivně, do toho jsme přijali některá opatření, tedy zjednodušení agendy,“ komentoval Stehlík. 

Naposledy dostali lidé osvědčení o třetím odboji v salónku Praha na ministerstvu obrany koncem loňského roku, nově vyznamenaní budou letos poprvé 12. května. 

Schválená osvědčení o třetím odboji
Zdroj: ČT24

Ministerstvo musí ověřit tisíce žádostí

Ocenění ministerstva obrany se pojí se zákonem o protikomunistickém odboji. Silový resort od listopadu 2011 obdržel tisíce žádostí o přiznání podílu na podlamování komunistické moci. Ke statutu odbojáře se ale přihlásili například i lidé, kteří pokoutně obchodovali s valutami – tzv. veksláci; v žádosti uváděli, že svou činností rozkládali komunistický režim. Ocenění odbojáře chtěli získat i výtržníci, kteří dávají svému stíhání za minulého režimu politický podtext. V řadách žadatelů se vyskytl i bývalý agent StB, který tvrdil, že byl agentem dvojitým, důkaz o tom ale nepředložil. O odbojářský odznak se dokonce přihlásil mladý muž, který měl ve svých třinácti letech organizovat protikomunistické akce.

Ministerstvo přitom v rozhodování o udělení odbojářského statutu dodržuje přísná kritéria a odznak tak nepřiděluje ani lidem, kteří byli odsouzeni v politických procesech, ale nikdy nevedli aktivní odboj, ani těm, kteří proti režimu vystupovali v srpnu 1968. Vlastenecké projevy proti okupaci nebere jako a priori činnost zaměřenou proti režimu.