Úřad pro vyzbrojování má novou ředitelku, chce zjednodušit nákupy

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický jmenoval do čela Národního úřadu pro vyzbrojování Jitku Nalevajkovou. Nová ředitelka přichází z vedení odboru logistiky a zahraniční pomoci na ministerstvu obrany. Místo šéfa zůstávalo neobsazeno od října 2013 po odchodu Pavla Bulanta. Ministerstvo obnovilo také pozici zástupce ředitelky, stal se jím Tomáš Dvořáček. Nové vedení úřadu vzešlo z výběrového řízení, u kterého seděl třeba i ředitel Transparency International David Ondráčka.

„Pracovala jsem jako ředitelka logistiky a zahraniční pomoci a byla jsem odpovědná zejména poslední rok a půl za pořizování výstroje. Proto mohu zodpovědně říci, že úřad znám, znám jeho silné i slabé stránky. Za minulého vedení byly učiněny určité pozitivní kroky, řada věcí ale nebyla dotažena do konce,“ prohlásila při uvedení do funkce Nalevajková.

Za hlavní prioritu považuje zjednodušení akvizičního procesu. Za chybami v procesu totiž mnohdy stojí zbytečně komplikovaný a byrokratický proces, obzvláště u armádních zakázek. Nalevajková se chce zaměřit na společné nákupy se zahraničními partnery, které by měly zlevnit akviziční proces. „Tím míním společné nákupy s našimi partnery v rámci Evropské unie a NATO,“ řekla Nalevajková. České armádní nákupy jsou dlouhodobě terčem kritiky zejména kvůli nekoncepčnosti a předraženosti.

Video Stropnický jmenoval novou ředitelku vyzbrojovacího úřadu
video

Stropnický jmenoval novou ředitelku vyzbrojovacího úřadu

Podle ministra Stropnického je úkolem úřadu vysoutěžit pro armádu takovou výstroj a výzbroj, kterou potřebuje a kterou si zaslouží. „Mně nejde až tolik o nějakou úžasnou rychlost (práce úřadu), ale o důkladnost,“ řekl na tiskové konferenci.

Pověst resortu v oblasti akvizic je značně pošramocená. S nevolí odborné i laické veřejnosti se setkalo například pořízení nových obrněnců Pandur nebo dopravních letadel CASA. V reakci na problémy s nákupy byl vytvořen Národní úřad pro vyzbrojování. Jeho zřízení mělo přinést větší koncepčnost armádních nákupů a omezit pochybné zakázky.

Bývalý ředitel přešel do pardubické Explosie

Výběrové řízení na post šéfa armádního vyzbrojování vyhlásilo nové vedení ministerstva obrany na konci února. Z původních 16 uchazečů se do finálového výběru podle Stropnického dostali dva muži a žena.

Bulant odešel z čela úřadu po dvou a půl letech údajně z rodinných důvodů. Od února je členem představenstva pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny a je akciovou společností státu.

Vizitka Národního úřadu pro vyzbrojování a jeho nové ředitelky Jitky Nalevajkové (38):

  • Dosud byla ředitelkou odboru logistiky a zahraniční pomoci Národního úřadu pro vyzbrojování (od září 2012).
  • Na ministerstvu obrany působí s dvouletou přestávkou od léta roku 2001. Předtím pracovala na Úřadu městské části Praha 10 jako zástupkyně tajemníka a vedoucí jeho kanceláře. V letech 2003 a 2004 dělala právničku ve firmě SICOM.
  • V rámci ministerstva obrany prošla řadou funkcí v různých odborech.
  • Vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze (1993–1998), kde také v roce 2003 získala titul JUDr. Na podzim 2012 studovala zadávání veřejných zakázek na The Naval postgraduate School v kalifornském Monterey.