Sex v průzkumu: Nejnižší věk premiéry, nejvíc antikoncepce

Praha – První sexuální zkušenost prožívají stále dřív, rozšířilo se používání antikoncepce. Sexuální debut absolvovalo s kondomem 42 procent mužů, 20 procent dívek s antikoncepční pilulkou. Vyznění loňského sexuologického průzkumu představili jeho garanti Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina. Sexuologický ústav zveřejňuje obdobná šetření na téma Sexuální chování v ČR každých pět let od roku 1993.

"V aktuálním průzkumu se věk první soulože vůbec poprvé dostal pod 18 let, dívky začínají už po sedmnáctém roce života a chlapci mezi 17. a 18. rokem,„ prohlásil psycholog Weiss. Vyzdvihl zodpovědný přístup mladých lidí k sexu, 42 procent mělo při prvním sexu kondom, což je oproti roku 2008 nárůst o dvě třetiny. Přerušovanou soulož při prvním styku preferuje 13 procent. Každá pátá dívka má při premiéře antikoncepční pilulky, jedno procento dívek spoléhá na “neplodné dny".

Hormonální antikoncepci užívá 60 procent žen, což je v historii průzkumů úplně nejvíc. „V tomto směru můžeme být spokojení, řadíme se na úroveň vyspělých západních zemí,“ tvrdí Weiss. Jen pět procent žen není schopno dosáhnout orgasmu, což je o tři procenta míň než v předchozích průzkumech.

Z šetření o sexuálním chování také vyplynulo, že každá desátá Češka zažila nedobrovolný sex, nejčastěji si jej vynutil manžel či partner. „V roce 2008 činil podíl sexuálních napadení partnerem 62 procent, v aktuálním průzkumu hrozivých 72 procent,“ upozornil Weiss.

Počet sexuálních partnerů za život uvádějí muži i ženy více. Pánové jich přiznávají deset, ženy šest. Zajímavé je to podle profesora u žen - zatímco muži se v oblasti sexu vždy chlubili, ženy nyní „zřejmě méně lžou“.

Sexuální násilí:

  • Znásilnění jednou v životě přiznalo 7 procent žen
  • Víceré znásilnění 3 procenta žen
  • Sexuální zneužití v dětství uvedlo jedno procento mužů, čtyřikrát méně než žen
  • Jedno procento žen uvedlo opakované sexuální zneužívání v dětství

V průběhu let se od prvního šetření v roce 1993 zásadně proměnil postoj k homosexualitě. Jako nemoc hodnotilo tehdy homosexualitu 33 procent mužů, nyní 19 procent, a 41 procent žen, nyní 15 procent. Jako přirozený projev sexuality ji v roce 1993 hodnotilo 22 procent mužů, nyní 36 procent, a 22 procent žen, nyní 41 procent.

Názor na interrupci se naopak v průběhu let nezměnil – nepřípustná je pro pět procent mužů a žen, za svobodné rozhodnutí ženy ji trvale označuje 54 procent mužů a 60 procent žen.

Poruchy v sexuální oblasti trápí muže i ženy, u žen se o nich ale méně mluví. Přiznalo je 11 procent žen, při minulém průzkumu 20 procent. Zvěřina doplnil, že z mužů, kteří přiznali poruchu v sexuální oblasti, 56 procent uvedlo poruchu erekce, tedy o dvě procenta víc než v předchozím průzkumu, a 17 procent předčasnou ejakulaci, zatímco v předchozím průzkumu 15 procent. Zvěřina připomněl, že na podporu erekce jsou účinné léky už dvě desítky let. Specifický lék je i na předčasnou ejakulaci, užívá se dvě hodiny před souloží a trvání pohlavního styku spolehlivě prodlouží.