Na opencard se pásli Janoušek, Rittig i Bém, tvrdí bývalá zastupitelka

Praha – Při jednání vyšetřovací komise, kterou zřídili poslanci ke kauze Opencard, uvedla bývalá pražská zastupitelka Jana Ryšlinková, že z projektu pražské karty pravděpodobně profitovali „pražští kmotři“ Roman Janoušek, Ivo Rittig a Pavel Hurda a někdejší městští politici v čele s někdejším primátorem za ODS Pavlem Bémem. Ryšlinková v případu podala trestní oznámení. Bém se proti jejím slovům ostře ohradil.

„Je vysoce pravděpodobné, že z toho profitovali pražští kmotři Janoušek, Rittig, Hurda a jejich prostřednictvím politické figury, které mohly rozhodnutí na magistrátu ovlivňovat, v čele s panem Bémem,“ řekla Ryšlinková.

Podle Béma je neúspěšná a zřejmě i zhrzená politička, což je mu prý líto, protože ji dlouho zná. Jako autorka trestního oznámení nemohla říci komisi nic jiného, tvrdí bývalý primátor. „Pouze dodám, že se mi zdálo, že vždy měla trochu jednodušší politické vidění světa,“ uvedl. Trvá na tom, že opencard je prospěšná pro Pražany, nikoli pro politiky. Proti jeho mínění stojí ale vyjádření poslance za KDU-ČSL Ivana Gabala, který o Ryšlinkové v rozhovoru pro ČT mluvil jako o odvážné ženě: „Jako zastupitelka na pražském magistrátu odvedla v těch nejtěžších letech Bémovy radnice velké množství dosud neoceněné práce.“

Před sněmovní komisí mluvil advokát Filip Hajný, který zpracoval trestní oznámení na neznámého pachatele na základě auditu projektu Opencard. Podle něj prověrka zpochybnila celý obchodní plán a několikrát došlo k porušení zákona o zadávání zakázek. Smlouvy mezi městem a provozovatelskou firmou Haguess označil za nevyvážené a projekt se prý vymykal kontrole města. Advokát uvedl, že podle auditora byla celá smlouva pro rozpor se zákonem od začátku neplatná.

Popsal, že později, v roce 2010, ho Ryšlinková informovala, že státní zastupitelství zrušilo záznam o zahájení vyšetřování. „O důvodech si netroufám spekulovat,“ poznamenal advokát, který někdejší zastupitelce doporučil, aby se obrátila na nadřízené státní zastupitelství.

Členové vyšetřovací komise o opencard

  • Ivan Gabal (KDU-ČSL): „Je na místě podívat se na příčiny toho, proč se nepodařilo velké ryby chytit.“
  • Jiří Štětina (Nestr. za Úsvit): „Člověk musí být shovívavý, ale dávám si do souvislostí mnoho jiných kauz a zdá se, že se jedná o jakýsi systém…“
  • Advokát Václav Láska k efektivitě vyšetřovací komise v kauze Opencard: „Žádná vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny nikdy nic nevyšetřila. Nemyslím, že by cokoli pozitivního mohla do kauzy přinést. Hlavní aktéři kauzy zůstanou nepotrestáni.“

Ryšlinková členům komise řekla, že někdejší radní schvalovali v květnu 2009 záměr karty Pražana i na základě podkladu, jenž byl podle ní zpracován na počítači majitele firmy Haguess. Zadání auditu podnítilo podle ní anonymní podání, které asi o tři roky později dostal kontrolní výbor zastupitelů. Na základě prověrky podala Ryšlinková trestní oznámení; potom se dostala do kontaktu s někdejším úředníkem Jiřím Chytilem, který prý poskytl značné množství informací. Chytil byl nedávno spolu s dalšími úředníky v případu Opencard zatím nepravomocně odsouzen, ač mu původní vyšetřovatelé údajně slibovali roli utajeného svědka.

Někdejší zastupitelka uvedla, že nabyla dojmu, že vyšetřování někdo brání; později se vyšetřovatelé změnili. Její důvěra ve vyšetřování „klesla na bod mrazu“. „Považuji za selhání našeho justičního a vyšetřovacího systému, že vyšetřování kauzy Opencard bylo zastaveno a že ti, do jejichž kapes poslali daňoví poplatníci miliony za nic, zůstávají zcela mimo pozornost,“ dodala Ryšlinková. Projekt stál už více než miliardu korun.

Justiční selhání potvrzuje advokát Václav Láska. Je přesvědčen, že hlavní viníci zůstanou bez trestu

Advokát Václav Láska, který se podílel na rokrytí kauzy tunelování pražského dopravního podniku, v Interview ČT24 Ryšlinkové slova potvrdil. Jednoznačně připisuje neúspěch kauzy Opencard, o níž mluví jako o parodii na boj se zločinem, na vrub dozorující stání zástupkyně. „Zásahy, které tam provedla dozorová státní zástupkyně, a můžeme polemizovat o tom, zda šlo o zásahy nedbalostní, nebo úmyslné, vedly každopádně k tomu, že hlavní pachatelé nebyli ani obviněni, ani potrestáni. Potrestáni byli úředníci včetně člověka, který policii pomohl celou kauzu rozkrýt. Tahle kauza je ostudou boje s korupcí, ale i ostudou dozorující státní zástupkyně,“ prohlásil. Hlavní viníci celé kauzy podle něj už zůstanou bez trestu.

Video Václav Láska v Interview ČT24 o Opencard, DPP a korupci
video

Václav Láska v Interview ČT24 o Opencard, DPP a korupci

Václav Láska v Interview ČT24 o Opencard, DPP a korupci

Interview 23.04.2014

Kauza Opencard tématem Událostí, komentářů