Kdo se bojí k lékaři, může si kožní znaménka nechat vyšetřit ve stanu

Praha – Přímo ve stanu postaveném v horní části Václavského náměstí si dnes a zítra mohou Pražané zdarma a bez předchozího objednání nechat vyšetřit od lékařů kožní znaménka. Stan proti melanomu, jehož hlavním cílem je upozornit na rizika spojená se slunečním zářením, se v květnu přesune do Brna a Ostravy. Stany proti melanomu každoročně provází velký zájem lidí, v roce 2013 v nich bylo vyšetřeno celkem 4 423 návštěvníků a bylo objeveno 128 zhoubných kožních nádorů.

Návštěvníky čeká speciální analýza digitálním dermatoskopem nebo nejnovějším videodermatoskop se stonásobným zvětšením. Výsledek vyšetření se lidé dozvědí ihned, buď projdou prohlídkou úplně bez zásahu, nebo jim lékaři znaménka odstraní preventivně. Kromě toho dostanou informační letáčky a lékaři je poučí, jaké zásady mají dodržovat. Pokud u někoho lékaři objeví zhoubný melanom, ale je menší než jeden milimetr, pak stačí mnohdy pouze pravidelné kontroly, u větších útvarů však musejí pacienti často na operační sál. 

Kdo by neměl s návštěvou stanu váhat? Ten, kdo má světlou kůži, hodně pih nebo mateřských znamének (víc jak padesát). Na prohlídku by měli přijít také lidé, kteří mají příbuzného s kožním nádorem, v dětství se spálili nebo pravidelně jezdí na dovolenou k jižním mořím nebo blízko rovníku. Pozorní by měli být i ti, kterým se po 35. roce věku objevilo nové pigmentové znaménko, nebo se jejich mateřská znaménka mění.

Lidí s melanomem přibývá, průměrně je v Česku zachyceno 19 nových případů na sto tisíc obyvatel. Svou roli hraje kromě ztenčování ozonové vrstvy nadměrné slunění, obzvlášť v exotických destinacích. Nadměrného pobytu na slunci by se měly vyvarovat hlavně děti – počet mateřských znamének na kůži podle odborníků souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterému jsme byli vystaveni v prvních letech života.

Video Události: Počet odhalených melanomů stoupá
video

Události: Počet odhalených melanomů stoupá

Ilustrační fotoMaligní melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. Jindy se barevně a tvarově mění klidné mateřské znaménko. Nemusí vždy jít o maligní melanom, ale vždycky je třeba, aby projev vyšetřil kožní lékař. Maligní melanom se musí odstranit co nejdříve, aby nestihl založit, stejně jako jiné zhoubné nádory, dceřiná ložiska.

Jedinou účinnou prevencí proti vzniku maligního melanomu je promyšlená ochrana před ultrafialovým zářením ze slunce i z umělých zdrojů - tedy omezit pobyt na přímém slunci, zvlášť mezi 11.–15. hodinou, používat krémy s ochrannými faktory, zakrýt pokožku oděvem, vyvarovat se solárií.