Úniky odposlechů vadí advokátům, navrhují přísnější pravidla

Praha – Soud s podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem se chýlí ke konci. Hotov je posudek, který určí, zda Janoušek mohl, či nemohl vidět ženu, kterou srazil svým autem. Zatímco soud spěje k rozhodnutí o Janouškově vině či nevině, v médiích se lobbistovo jméno objevilo i v jiných souvislostech – opět unikly policejní odposlechy jeho telefonátů. Že se z úniků operativních informací stává takřka folklor, se nelíbí České advokátní komoře. Ta navrhla výrazné zpřísnění podmínek pro jejich uchovávání u policie. Omezení odposlechů ale odmítá Unie státních zastupců, podle které jsou odposlechy často klíčové třeba v korupčních kauzách.

Video Úniky odposlechů a jejich regulace Tématem Událostí
video

Úniky odposlechů a jejich regulace Tématem Událostí

Můžeš mluvit? Ať je co odposlouchávat

Divadelní hra Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? je stará téměř deset let, dodnes ale působí příznačně. Petr Čtvrtníček ji napsal na přelomu let 2004 a 2005 podle policejních odposlechů uniklých do médií. Když se v roce 2006 tytéž odposlechy přehrávaly u soudu, našli se nejspíše lidé, kteří je už uměli zpaměti.

Podobné to bylo i v dalších případech – odposlechy si mohli lidé přečíst v novinách dávno předtím, než se dostaly k soudu. Mezi nejstarší uniklé odposlechy patří ty, které se váží k případu konkurzního soudce Jaroslava Berky, mezi ty poslední například záznam rozhovoru podnikatele Tomáše Hrdličky s tehdejší ředitelkou premiérova kabinetu Janou Nagyovou. K rozuzlení nyní po dvou letech směřuje i kauza Romana Janouška, respektive jeho předloňské dopravní nehody. Ta se stala v době, kdy do médií unikly záznamy telefonních hovorů, které kdysi vedl právě Janoušek s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem. Nyní se objevily i další Janouškovy odposlechy, které se týkají i samotné nehody, včetně rozhovorů mezi Janouškem a jeho advokáty.

ČAK chce před odposlechy ochránit advokáty

České advokátní komoře (ČAK) se taková situace nelíbí. Únikům odposlechů, které se obvykle dostávají do médií ze spisů, chce zabránit tak, že se do spisů vůbec nedostanou. Napříště by podle návrhu ČAK například části, které se týkají hovorů s právníky, měly být ihned smazány. Dnes nesmí policie odposlouchávat hovory s advokáty až od chvíle, kdy sledovaného člověka obviní. „Okruh rozhovorů, které by měly být z úřední povinnosti vymazány, by měl být širší a měl by zahrnovat všechny rozhovory s právním zástupcem,“ shrnul návrh komory advokát Tomáš Sokol. ČAK chce zpřísnění odposlechů prosadit do nového trestního řádu, který připraví ministerstvo spravedlnosti.

Předseda komory Martin Vychopeň v dubnovém rozhovoru pro časopis Týden prohlásil, že policie techniku k odposlechům zneužívá. „Mohu odhadovat, že jde o to, aby na sebe orgány činné v trestním řízení jakýmsi způsobem strhly mediálně kladnou pozornost – aby odůvodnily svůj mnohdy ne úplně korektní procesní postup,“ řekl Vychopeň týdeníku.

Návrh na zpřísnění podmínek uchovávání odposlechů ale odmítají státní zástupci. Podle těch jsou všechny odposlechy důležité a ty, které odposlouchávaní lidé vedou se svými právníky, mohou pomáhat v odhalování organizovaného zločinu. Automatické vymazávání jejich záznamů by tak podle Unie státních zástupců byla chyba. „Pokud se advokát se svým klientem domlouvají na trestné činnosti nebo páchají trestnou činnost, potom se nejedná o výkon advokacie a takové jednání nemůže mít předmět žádné ochrany,“ podotkl prezident Unie státních zástupců Zdeněk Macula.

Odposlechů je více, ale přibývá i celkový počet čísel

Počet telefonických odposlechů mírně stoupá. Podle policie za tím stojí nárůst aktivních mobilních čísel. V prostředí organizovaného zločinu prý pachatelé mění SIM kartu i několikrát denně. Před dvěma lety tak byla „zbytná“ téměř polovina odposlouchávaných telefonních čísel – těch bylo na šest tisíc, přitom však policie sledovala čtyři tisíce telefonistů.

V kauze dopravní nehody lobbisty Romana Janouška by po osmiměsíční pauze mohl konečně padnout verdikt. Soud musel čekat na takzvaný super posudek, který má říct, jaká je Janouškova vina. Hlavní líčení je nařízené na úterý a středu, v těchto dnech se zároveň předběžně počítá s vynesením rozsudku. Janouškovi hrozí až 18 let vězení za pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky.