Zveřejnění platu Nagyové: Soud definitivně osvobodil Randáka

Praha - Pražský městský soud definitivně osvobodil bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a také někdejší zaměstnankyni Úřadu vlády Lenku Pikorovou. Podle obžaloby se měli podílet na zveřejnění platu Jany Nagyové – současné manželky expremiéra Nečase, což prý mělo výrazně zhoršit pověst Nagyové. Podle soudu se však nestal trestný čin. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Po vynesení rozsudku Randák novinářům řekl, že se s rozhodnutím soudu naprosto
ztotožňuje. „Já k tomu nemám žádný další komentář,“ dodal. Už dříve České televizi řekl, že s výplatními páskami na Úřadu vlády se za Nečase zacházelo ledabyle a mělo k nim přístup více nepovolaných osob. „Nevybavuji si, že bych o Janu Nečasovou kdykoliv vůbec zavadil. Samozřejmě jsem ale věděl, kdo to je… Na výši jejích odměn jsem narazil až v době, kdy už byly zveřejněné. Překvapilo mě to stejně jako každého jiného člověka,“ řekl Randák v Interview ČT24. „Pakliže to není trestný čin, není třeba posuzovat ani vinu jednotlivých lidí,“ dodal. 

Výše výplatnice Jany Nagyové unikly do médií před třemi lety. Policie se domnívá, že to byl Karel Randák, který informaci vynesl. Měla mu ji předat jedna z podřízených Jany Nagyové Lenka Pikorová. Během vyšetřování se sice prokázalo, že Randák i Pikorová byli v kontaktu, oba ale popírají, že by to bylo z důvodu předávání jakýchkoliv informací. „Scházeli jsme se z jediného důvodu. Slečna Pikorová se ucházela o zaměstnání v Nadačním fondu proti korupci,“ sdělil Randák České televizi. 

Trestní oznámení tehdy podal Úřad vlády prostřednictvím jeho někdejšího vedoucího Lubomíra Poula. „Nepochybně to nebyla vlastní iniciativa pana Poula, ale tehdejšího premiéra Petra Nečase a dnes jeho manželky, tehdejší vedoucí jeho sekretariátu paní Nagyové,“ řekl Randák v Interview ČT24.  

Karel Randák:

„V inkriminované době jsem nebyl v úplně nejlepších vztazích především s panem premiérem (Nečasem pozn. red.), takže jsem to zpočátku vnímal jako vysloveně politický proces.“  


Video Randák: Naprosto se ztotožňuji se soudním zdůvodněním
video

Randák: Naprosto se ztotožňuji se soudním zdůvodněním

Randák: Naprosto se ztotožňuji se soudním zdůvodněním

Zprávy: Soud pravomocně osvobodil Randáka

Interview ČT24

Randák pak údajně dokumenty o výši výplatní pásky předal internetovému deníku Insider, který je poté zveřejnil. Obžalovaní tak prý závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové. 

Vedení Úřadu vlády za Nečase nechtělo platy svých zaměstnanců zveřejňovat, a to navzdory opakovaným dotazům ze strany médií, která upozorňovala na nestandardní výši odměn Nagyové a spekulovala o jejím mileneckém vztahu s ženatým premiérem Nečasem. Údaje o výši platu Nagyové zveřejnil Úřad vlády až později: za Rusnokovy vlády. Podle těchto informací si měla Nagyová ročně vydělat až 998 tisíc korun. K tomu navíc dostávala statisícové odměny, které jen za rok 2011 činily 1,22 milionu.