Rakousko vydá Řičáře do ČR, čeká ho 6 let vězení za kauzu Budišov

Praha - Odsouzený podnikatel a někdejší klíčový svědek v kauze Budišov Marek Řičář alias Josef Marek bude podle pravomocného rozhodnutí rakouského soudu vydán v pátek do České republiky. Uvedlo to dnešní Právo. Uprchlého Řičáře, který si má v Česku za dotační podvod a praní špinavých peněz odpykat šest let vězení, zatkla rakouská policie letos v únoru.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny / Hynek Glos

Architekt původně vystupoval jako jeden z klíčových svědků, později však byl odsouzen jako organizátor podvodu. K šestiletému trestu ale do vězení nenastoupil, byl na něj proto vydán evropský zatykač. Policie po něm pátrala od září 2012.

Marek Řičář před téměř osmi lety otřásl politickou scénou odhalením tzv. Péťova gangu. Skupina kolem starosty Budišova Ladislava Péti měla podvádět s evropskými dotacemi a kvůli tomu i Říčáře vydírat. Podle obžaloby se skupina dopustila vydírání tím, že požadovala po Řičářovi vydání účetnictví společnosti Bono Publico, jejímž prostřednictvím měla být získána evropská dotace na opravu zámku. Architekt byl na čas zařazen i do programu na ochranu svědků.

Z vydírání státní zástupce původně obvinil extajemníka sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku, soud v červenci 2009 ale oba viny zprostil. Mezi obžalovanými byl také sám starosta Péťa, osvobozjícího rozsudku se ale nedočkal, dříve zemřel na rakovinu. V souvislosti s budišovským případem se do vazby dostala i nynější ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. I ji soud osvobodil.

Místo toho v říjnu 2010 poslal do vězení právě Marka Řičáře. Podle pravomocného rozsudku z prosince 2011 Řičář vymyslel a pomohl uskutečnit plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj. Činu se dopustil s dalšími lidmi, taktéž později odsouzenými. Peníze určené na zpracování dokumentace k vybudování multimediálních komunikačních center v regionech skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal.

Architekt vinu popírá. Loni v listopadu ale pražský vrchní soud potvrdil Řičářovu vinu i v kauze pokusu o další dotační podvod na ministerstvu pro místní rozvoj. Trest mu však neuložil, protože původní šestiletý trest za obdobné skutky pokládal za dostatečný. Součástí původního trestu je také propadnutí Řičářova majetku ve prospěch státu a pětiletý zákaz podnikání a výkonu funkce statutárního orgánu ve společnostech zabývajících se projektovou činností.