Zdravotní sestry vyráží do boje proti kouření, zacílí i do vlastních řad

Praha - Zdravotní sestry se v novém projektu učí, jak pomoci lidem zvládnout závislost na nikotinu, a to třeba i v případě, kdy se pacient octne v nemocnici z úplně jiných důvodů. Školení už absolvovalo víc než 500 zdravotnic ze všech oddělení. Zaměří se i na vlastní kolegyně. Cigaretu si totiž každý den zapálí až dvě pětiny sester.

Tabák si v Česku kupuje 24 procent žen, mezi sestrami je ale poměr daleko vyšší - kouří jich čtyřicet procent. „Je to tak všude na světě, že sester kouří víc než lékařů. Sestra by přitom měla rozhodně být nekuřáckým příkladem pro svoje okolí i pacienty,“ domnívá se vedoucí Centra pro závislé na tabáku z VFN Praha Eva Králíková.

V Česku kouří víc než 2 miliony lidí, zdravotních sester je přes 90 tisíc. Kdyby každá z nich odnaučila ročně jednoho kuřáka, za 23 let by nekouřil nikdo. S takovým úspěchem školitelky sester nepočítají, věří ale, že závislosti na nikotinu zbaví alespoň pár tisíc lidí.

Míru závislosti na nikotinu mohou lidé zjistit i vyplněním jednoduchého testu, který je běžně k dispozici na internetu. Jednou z otázek je například to, jak rychle si člověk po probuzení zapálí cigaretu. Stejným dotazníkem začíná i sezení s odborníky v případě, že se člověk rozhodne přestat kouřit.

Od 90. let se počty kuřáků v ČR nemění. Na následky kouření umírá v ČR 18 tisíc lidí ročně; zhruba 3 tisíce lidí ročně zemře na následky pasivního kouření. Česko je přitom poslední země v EU, kde neplatí úplný zákaz kouření v restauracích. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce návrh, který by to umožnil, znovu prosadit. Chystá se ho předložit v téměř totožné podobě, v jaké ho navrhoval i bývalý ministr Leoš Heger (TOP 09). Před rokem ale Hegerův zákon spadl pod stůl. 

Video Sestřičky vyráží do boje proti cigaretám
video

Sestřičky vyráží do boje proti cigaretám