Česko slaví Den matek

Praha – Česko slaví Den matek. Pohyblivý svátek připadá vždy na druhou květnovou neděli, tentokrát tedy na 11. května. Tradice se drží v různé dny i na mnoha dalších místech po celém světě. V Československu ho na dlouhá desetiletí zastínil Mezinárodní den žen, pak se ale tradice vrátila a často se slaví svátky oba.

Oslavy Dne matek začala prosazovat už za první republiky Alice Masaryková. Je to den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Obdobné svátky existovaly už dávné historii, například ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey, matky bohů. 

Komunistický režim ale upřednostnil pracující ženy a budování republiky. Po roce 1989 se Den matek opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také.

Z celkových čtyř a půl milionu žen starších patnácti let je v Česku 20 procent bezdětných, 18 procent má jedno dítě, 41 dvě děti a 12 procent děti tři. Podle sociologů ale současná rodina prožívá krizi. Rozvody jsou časté, ženy mají míň dětí – a relativně v pozdním věku. „Bohužel toto je trend a objevuje se nejen u nás, ale ve všech státech, kde je vysoká životní úroveň,“ komentovala socioložka Jiřina Šiklová. 

Video Česko slaví Den matek
video

Česko slaví Den matek

Ne každá žena ale chce být matkou. Třeba Alena Šafratová tvrdí, že k mateřství nenašla důvod – a postrádá mateřský instinkt. „Na mně není nic roztomilého, hezkého, závažného, že bych tady musela nechávat genetické stopy. Mě můj život nesmírně naplňuje, baví,“ popisuje postoj mnohých bezdětných žen. 

Jaké vlastně jsou české matky? Průzkum společnosti Millward Brown ukázal, že v drtivé většině šťastné. Jen jedno procento oslovených matek uvedlo, že pocit štěstí z toho, že mají dítě, nezažívají nikdy. Matky v Česku by nejvíc uvítaly, kdyby jim někdo pomohl s domácností, jsou to totiž právě ony, kdo musí dělat drtivou většinu všech domácích prací. Placené paní na úklid jsou u nás stále spíše výjimkou. A tak hlavně praní, úklid a vaření leží téměř výhradně na matkách. Průzkum ukázal i to, že ženy ve velké většině případů mají na starosti i vyzvedávání dětí ze školy či dopravu dětí na kroužky. Na ženy připadá i zhruba třetina drobných oprav v bytě. 

Svůj svátek mají nejen matky, ale také otcové. Připadá na třetí neděli v červnu. A zatímco v Česku se téměř neslaví, třeba ve Spojených státech je velmi populární.


Tržby jsou pořád vyšší na MDŽ

Na Den matek se připravují zejména obchodníci. V průměru Češi kupují dárky v řádu sto korun. Pořád ale platí, že daleko víc květin a cukrovinek obchodníci prodají v březnu. „O 15 procent více zákazníků nakupuje tyto položky na MDŽ 8. března,“ uvedla mluvčí Tesca Jitka Plchová. Obchodníci se zásobují hlavně květinami, stálicí jsou také bonboniéry.