Chovanec slíbil registr přestupků do dvou měsíců

Varnsdorf – Problém sociálně vyloučených lokalit přijeli se starosty na Šluknovsko řešit ministr vnitra Milan Chovanec, pro národnostní menšiny Jiří Dienstbier a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Starostové volají po řešení problémů, s kterými roky nikdo nehnul. Po setkání Dienstbier nastínil, že zástupci vlády a samospráv řešili nejen sociální bydlení a hmotnou nouzi, ale také třeba dluhy, lichvu a drogovou problematiku. Chovanec slíbil realizaci registru přestupků.

Starostové šluknovských obcí se domáhají na ministrech řešení palčivých obtíží, jejichž řešení požadovali už po vládě Petra Nečase, ať už jde o problematiku sociálního bydlení nebo registru přestupků. V nedávném dopise premiéru Bohuslavu Sobotkovi si 18 starostů Šluknovského výběžku stěžovalo na údajně znovu vypjatou situaci. „Myslíme si, že náš dopis znovu vyburcoval vládu, aby se pokusila některé věci řešit,“ řekl pro ČT předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

„Přijeli jsme, protože vládu zajímá situace ve Šluknově, problémy jsou ale i v jiných lokalitách. Starostové požadují mimo jiné registr přestupků, který měl být v roce 2013, máme rok 2014 a není. Já jsem tady mohl slíbit, že ho vypořádáme během dvou měsíců z ministerstva vnitra,“ řekl ke konkrétním závěrům setkání Chovanec na tiskové konferenci. Protože minulá vláda při realizaci zaspala, poznamenal ministr vnitra, bude moci být registr spuštěn až od roku 2016.

Ministři navštívili Šluknovsko
Zdroj: ČTK
Autor: Hájek Ondřej

Ministr vnitra Milan Chovanec: „Dovolte mi jednu tezi. Viděl jsem tady frustrované starousedlíky, frustrované obyvatele ubytoven. Také jsem viděl jednoho vysmátého vlastníka objektů, který odjížděl ve velmi drahém autě. A tento kšeft s lidskou bídou a chudobou musí skončit, to je primární záměr vlády.“


Resort ministryně Marksové už předložil návrh novely zákona o hmotné nouzi, který se snaží vypořádat s obchodováním s doplatky na bydlení. Dienstbier zdůraznil, že tyto dávky nezneužívají jejich příjemci, ale provozovatelé ubytoven.

Kriminialita na Šluknovsku: Pro Ústecký kraj se počítá se 160 policisty

Ministr vnitra Milan Chovanec předeslal, že do Ústeckého kraje nastoupí zhruba 160 policistů. „Jsou to policisté do výkonu, ne do kanceláře,“ zdůraznil. Policejní prezident Tomáš Tuhý přiblížil, že kriminalita na Šluknovsku zaznamenala mírný pokles. Zmíněných 160 policistů bude podle něj krajský policejní ředitel směrovat do kritických míst.

Chovanec zmínil také problém, který sužuje příhraniční oblasti České republiky, a to jsou drogy. Na začátku května představilo Sasko plán boje proti pervitinu pronikajícímu z českých varen do země. Chovanec představí podle svých dnešních slov spolu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým vlastní kroky během několika příštích týdnů, a že „stát myslí tento boj zcela vážně“. Hodlá spolupracovat s bavorskou i saskou stranou.

  • Sociolog Karel Čada upozornil, že situace se ve Šluknovském výběžku se v průběhu let nijak nemění: „Co se na území ČR mění, je přibývání dalších Šluknovských výběžků. Zdá se, že sociální vyloučení se stěhuje z velkých měst do odlehlých regionů, periferií a venkovských oblastí… Odlehlé regiony jsou pak hůře vybaveny integračními nástroji, jako neziskové organizace a podobně.“
Video Brífink zástupců vlády po návštěvě Šluknovska
video

Brífink zástupců vlády po návštěvě Šluknovska

Brífink zástupců vlády po návštěvě Šluknovska

tk 17:30, 12.05.2014

Sociolog Karel Čada: Vyloučené lokality se přesouvají na periferie

Ministerská návštěva na Šluknovsku tématem Událostí, komentářů