Kauza OKD: Policie navrhla obžalovat tři lidi

Praha – Policie navrhla obžalovat tři lidi v kauze privatizace důlního gigantu OKD, a to odhadce a dva bývalé členy vedení Fondu národního majetku. Informuje o tom dnešní Právo. Vyšetřovací spis předložili policisté vrchnímu státnímu zastupitelství. Obžaloba se týká křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nikdo z politiků, kteří prodej skoro 46 procent akcií odsouhlasili, ale podle deníku stát před soudem nebude.

Video Policie v kauze OKD navrhla obžalovat tři lidi
video

Policie v kauze OKD navrhla obžalovat tři lidi

Téměř dva roky trvalo vyšetřování kritizované privatizace polovičního státního podílu v důlním gigantu OKD z roku 2004. Na jeho konci policie žádá postavit před soud tři muže: odhadce Rudolfa Douchu a bývalé místopředsedy Fondu národního majetku Pavla Kuta a Jana Škurku. 

Znalec Doucha na základě žádosti Fondu národního majetku ocenil podíl v OKD na dvě miliardy korun. Podle pozdějšího posudku společnosti Ernst and Young měl ale hodnotu až 24 miliard korun. Doucha se v minulosti bránil tím, že měl na posudek málo času. 

Právo: Žádný z politiků se obvinění obávat nemusí

Tehdejší vláda premiéra Stanislava Grosse rozhodla o prodeji na návrh ministra financí a nynějšího předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Podle Práva se ale žádný z politiků obvinění obávat nemusí. „Ta cena, za kterou vláda prodávala podíl OKD a který posuzovala i Evropská komise, byla nad hodnotou znaleckého posudku a cena byla i nad stanoviskem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ bránil se jž před měsícem Sobotka.

Stát prodal skupině Karboninvest 46procentní podíl za 4,1 miliardy korun. Kriminalisté ale tvrdí, že prodávat se mělo minimálně za sedm a půl miliardy.