V ČR je nově dostupná vakcína proti pásovému oparu

Praha – Pásový opar přemůže někdy v životě třetinu lidí, nedá se předvídat a nelze se mu vyhnout změnou životního stylu. V ČR je od dubna dostupná vakcína, podle lékařů má svůj význam i pro lidi, kteří už nemoc měli. Může se totiž opakovat. Očkování blokuje jeho aktivaci.

Dva ze tří lidí, kteří onemocní, už překročili 50 let věku, častěji postihuje ženy. Pacienta obsypou bolestivé puchýřky na trupu a v obličeji, dostat se mohou i do očí. Následné bolesti mohou trvat roky, někdy jsou tak silné, že pacienti uvažují o sebevraždě. V České republice je zaznamenáno ročně zhruba šest tisíc nemocných.

Hlášení však není povinné, předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula proto odhaduje několikanásobně vyšší výskyt nemocných. Očkování doporučuje všem lidem po překročení 50 let.

Video Brífink odborníků o možnostech prevence pásového oparu
video

Brífink odborníků o možnostech prevence pásového oparu

Podle registrační studie snižuje očkování u lidí mezi 50 až 79 lety počty onemocnění o 70 procent, o zhruba stejná procenta klesají i počty těch, kdo následně trpí silnými bolestmi. Lidé mohou pro očkování využít příspěvek z paušálu na prevenci od své zdravotní pojišťovny.

Pásový opar:

  • je způsoben virem varicella-zoster
  • může poškodit nervy, proto je spojen s tak silnými bolestmi
  • virus v těle má většina lidí, zůstává po odeznění planých neštovic z dětství ve shlucích nervových buněk v páteřním kanálu
  • při oslabení zasáhne některý konkrétní nerv a způsobí pásový opar
  • dopředu se ale neví, u koho se virus aktivuje