Na Moravě proprší celá noc. Řeky stoupají

Olomouc – Přetrvávající déšť nad územím Moravy s sebou nese i výstrahu hydrometeorologů, která obrací pozornost především na zvyšující se hladiny řek. Během noci na pátek déšť nijak nepolevuje, řeka Olše v Českém Těšíně velmi rychle vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení. Situaci monitoruje krizový štáb města. Některé toky by se během pátku mohly dostat až ke třetímu stupni povodňové aktivity. Aktuální situaci lze sledovat na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

V Českém Těšíně vystoupala hladina Olše na první stupeň před 21:00 a zhruba za hodinu již byla na druhém. Po zhruba dvou hodinách vystoupala o více než metr, z 290 na 401 centimetrů.

„Situace se rychle mění, bohužel k horšímu,“ sdělil českotěšínský starosta Vít Slováček, který současně velí povodňové komisi a krizovému štábu. Štáb už povolal jednotky dobrovolných hasičů, aby připravili dostatek pytlů s pískem pro rozmístění podél toku.

Kolem půlnoci byly na prvním stupni:

  • Rožnovská Bečva v Rožnově pod Radhoštěm
  • Čeladenka v Čeladné
  • Bystřička v povodí Moravy
  • Morávka na Frýdeckomístecku

Řeky by měly kulminovat během pátku

Do pátku se předpokládá, že spadne v Jeseníkách až 75 milimetrů. Podle pravděpodobnějšího scénáře pak meteorologové očekávají v Beskydech do sobotního poledne až 100 milimetrů srážek. Intenzivní déšť se projeví na řekách, které odvodňují právě Jeseníky a Beskydy. V průběhu pátku by se k hranici třetího stupně, tedy stavu ohrožení, mohly dostat řeky Osoblaha, Bělá a Morava v Raškově, kde by měla v pátek kulminovat.

Kvůli dešti začala už ve čtvrtek odpoledne stoupat hladina toku Bystřice v místě přítoku do vodní nádrže Bystřička na Vsetínsku. V podvečer tady vyhlásili první stupeň povodňové aktivity. Povodí Moravy pokračuje v preventivním upouštění nádrže Bystřička, které začalo ve středu.

Přidává se silný vítr

Výstraha týkající se silného větru zůstává v platnosti i nadále do pátečního poledne, kdy by v nárazech měl na Moravě dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Po pátečním poledni už by měl ale rychle slábnout. Ve Zlínském kraji během dneška vyvrátil vítr několik stromů. Hasiči vyjížděli kvůli následkům sílícího větru ke třem desítkám případů, jde zejména o popadané stromy a větve.

Nepříznivé počasí zaměstnává hasiče

Deštivé počasí v Moravskoslezském kraji spojené se silným větrem zaměstnávalo profesionální i dobrovolné hasiče. Do šesté hodiny čtvrtečního podvečera vyjížděli více než osmdesátkrát. Nejčastěji zasahovali na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Kvůli obavám z toho, že spadnou plechy ze střechy, uzavřeli dopravu v Krnovské ulici v Opavě. Uvolněné plechy na střechách dnes provizorně upevňovali často. Podle slov ředitele moravskoslezských hasičů Zdeňka Nytry jsou jednotky na komplikace v souvislosti s nepřízní počasí připravené.

Video Starosta Českého Těšína k situaci na Olši ve 23:00
video

Starosta Českého Těšína k situaci na Olši ve 23:00

Starosta Českého Těšína k situaci na Olši ve 23:00

z 23,15.05.2014

Deštivé počasí s výstrahami tématem Událostí ČT

Hyde Park ČT24

Na tři desítky výjezdů k popadaným stromům a větvím hlásili hasiči v Olomouckém kraji, vše se obešlo bez zranění. Kvůli popadaným stromům musely dnes před polednem zhruba na hodinu také zastavit dráhy provoz na trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem na Šumpersku. Hasiči v Jihomoravském kraji odstraňovali během čtvrtka téměř 50 popadaných stromů po silném větru.

Hydrolog Jan Daňhelka v Hyde Parku ČT24: „Letní povodně mohou být dvojího typu. Buďto jsou to ty přívalové, které jsme zažili v roce 2009, jsou lokálně omezené, postihnou třeba několik vesnic. Vznikají z přívalových srážek a bouřek. Pak jde o povodně regionálních srážek, které vidíme třeba právě dnes. U nich velice často hraje velkou roli návětří. Když se podíváme, jak nyní prší na Lysé hoře, je to dvakrát více než v nižších polohách, a to díky tomu, jak vlhký vzduch naráží na horské pásmo. Voda, kterou nese, tam spadá, proto na horách prší více a vznikají povodně.“