Nevidomý hudební mistr si vysloužil Cenu Olgy Havlové

Praha - Cenu Olgy Havlové si letos převzal nevidomý varhaník ze Sezimova Ústí Ladislav Dohnal, který už přes třicet let pomáhá seniorům. Ocenění, které uděluje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV), dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro ostatní. Ladislav Dohnal si ho převzal v zaplněném sále Profesního domu v Praze. S diplomem si odnesl také plastiku Olbrama Zoubka s názvem Povzbuzení.

Láska k hudbě prý panu Dohnalovi byla předurčena stejně jako jeho zrakové postižení. „Já jsem se narodil jako zdravé dítě, měl jsem prý černé vlasy, modré oči, prostě kluk k světu. Jenomže jsem pak v jednom roce onemocněl spalničkami a těmi vysokými teplotami jsem ztratil úplně zrak,“ popsal laureát Ceny Olgy Havlové. V pěti letech začal hrát na klavír, později si přibral varhany, trubku, housle a akordeon – má absolutní sluch.

Porota v tomto roce vybírala z 15 kandidátů a kandidátek. „Vždy je obtížné vybrat jednu z navržených osobností. Každá z nich má mnoho zásluh. Ale pan Dohnal dokáže povzbudit lidi kolem sebe. A to bylo také jednou z prvních zásad pro výběr kandidáta při založení Ceny Olgy Havlové,“ uvedla ředitelka VDV Milena Černá.

Video Cenu Olgy Havlové dostal Ladislav Dohnal
video

Cenu Olgy Havlové dostal Ladislav Dohnal

Ladislav Dohnal se věnuje hudbě celý svůj život, působil jako pedagog, zakládal a řídil pěvecké soubory. Od roku 1982 je varhaníkem v kostele sv. Václava v Plané nad Lužnicí. Třicet let navštěvuje seniory při jejich setkáních a slavnostech. V roce 2010 dostal od ministra zdravotnictví ocenění za celoživotní přínos v oblasti zdravotně sociální práce. Na Cenu Olgy Havlové ho opakovaně navrhli starostové tří měst - Sezimova Ústí, Tábora a Plané nad Lužnicí.