PODÍVEJTE SE: Havlova busta dostala správnou patinu a míří za oceán

Horní Kalná – Slévači z Horní Kalné dokončili práce na bustě Václava Havla, která bude vystavena v americkém Kongresu. Ve Staré sněmovní síni Kapitolu bude Havlovi dělat společnost třeba Abraham Lincoln nebo Winston Churchill. Český prezident je teprve třetí Evropan, kterému Kongres takovou poctu prokázal. Busta bude slavnostně odhalena 17. listopadu. Do Spojených států ale dorazí už tuto sobotu.

Video Václav Havel – bronzový a zlatý
video

Václav Havel – bronzový a zlatý

Sochař a emigrant Lubomír Janečka se s Havlem setkal dvakrát v Americe. Před vytvořením prvního modelu z hlíny proto nejprve měsíce studoval rysy bývalého prezidenta z fotografií. Od chvíle, kdy slévači v Horní Kalné vyloupli z formy hrubý odlitek, uplynuly dva měsíce. Celou tu dobu sochař brousil, cizeloval a hledal správnou patinu. Na pozlacenou bustu proto nanášel i prach, bláto a špínu: „Portrétem jsem chtěl vyjádřit jeho vnitřní sílu, energii, optimismus a laskavost. Je to Havel – vítěz pro mě.“

Sněmovna reprezentantů přijala rezoluci oceňující zásluhy prvního českého prezidenta letos v březnu. Zákonodárci vyzdvihli zejména Havlův boj proti komunismu, jeho roli v listopadu 1989 nebo třeba zásluhu na vstupu České republiky do NATO. „Rezoluce byla přijata jednohlasně napříč politickými stranami, to není v americkém Kongresu vůbec obvyklé,“ poznamenala ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

Ze současných pěti bust, které jsou vystaveny ve Staré sněmovní síni (tzv. National Statutary Hall), jen dvě patří osobnostem narozeným mimo Spojené státy. Jsou to britský premiér Winston Churchill a švédský diplomat Raoul Wallenberg, který se proslavil záchranou desítek tisíc Židů v Maďarsku před holocaustem. Z amerických občanů zde svou bustu mají americký prezident Abraham Lincoln, bojovník za práva Afroameričanů Martin Luther King Jr. a bojovnice proti otroctví a za ženská práva Sojourner Truthová.