Ministerstvo školství právní výklad rady odmítá, podle něj platnost těchto titulů nebude dotčena, protože je nový dokument vůbec neřeší. Zaměřuje se totiž jen na akademické, nikoliv profesní uznávání dokladů o vzdělání. Tituly docenta a profesora přitom spadají do druhé skupiny.
Problém podle Hodulíka spočívá v tom, že z nové smlouvy vypadlo ustanovení, ve kterém jsou explicitně vyjmenovány ekvivalenty českých a slovenských titulů. Docenti a profesoři, kteří prošli habilitačním a profesorským řízením na slovenských univerzitách, by tak neměli oporu pro platnost svého titulu. Neexistuje procedura, díky níž by mohli získat písemný doklad o rovnocennosti titulu.
Podle standardů akreditační komise, jež ministerstvu školství doporučuje akreditace pro tuzemské veřejné i soukromé univerzity, přitom musí být garantem studijního programu docent nebo profesor, který je akademickým pracovníkem příslušné vysoké školy. Pokud by garant kvůli nové smlouvě o titul z pohledu českého práva přišel, musel by to nahlásit akreditační komisi, která by zahájila nové akreditační řízení.
V některých oborech jsou docenti habilitovaní jen na Slovensku
To může přinést zásadní komplikace, protože se na českých vysokých školách vyučují i obory, které v minulosti existovaly jen na Slovensku a u nichž tituly docenta a profesora na českých univerzitách vůbec získat nešlo. „Jedná se například o ošetřovatelství jako obor, u nás byla pouze specializace. Obě profesorky, které u nás v tomhle oboru působí, získaly tituly na Slovensku. Žádná profesorka, která by získala titul v Česku, přitom není,“ upozornil Hodulík.
Radu vysokých škol na problémy, které může nová smlouva způsobit, upozornily i některé vysoké školy. Podle Hodulíka to byly například Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně nebo Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně.
V diskusích o této smlouvě se Hodulík setkal s názory, že by se problém s uznáváním docentských a profesorských titulů získaných na Slovensku mohl vyřešit výkladem. To však nepovažuje za vhodné. „To by stálo na vodě. Čisté řešení by bylo, aby vláda tuhle smlouvu stáhla a vyjednala se se Slovenskem nová smlouva, která by obsahovala přechodné ustanovení, že by tituly získané do 1. 1. 2015 byly rovnocenné,“ uvedl.
Smlouvu za českou stranu podepsal loni v listopadu tehdejší premiér Jiří Rusnok. Akademici však o její existenci dlouho nevěděli, podle Hodulíka se to dozvěděli až ve chvíli, kdy se dostala na program jednání školského výboru Poslanecké sněmovny, který by ji měl projednávat 29. května.