Dvojnásobek pervitinu, marihuany o třetinu víc – rekordní policejní „žeň“

Praha – Rekordní množství marihuany a pervitinu zabavila loni policie. V případě marihuany šlo o 735 kilogramů, u pervitinu to bylo 70 kilogramů. Drogové podsvětí podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály ovládly hlavně zločinecké skupiny z Vietnamu. Výroba a prodej pervitinu s marihuanou loni podle policie tvořila 90 procent drogové kriminality. Podíl kokainu a heroinu nedosahoval ani pěti procent.

Množství pervitinu, které loni policisté zabavili, bylo oproti předchozímu roku více než dvojnásobné – stouplo z 32 na 70 kilogramů. Přitom podle protidrogové centrály i před dvěma lety pervitinu přibylo. „Množství zajištěného metamfetaminu významně stoupá od roku 2011 a souvisí především s trendem zvyšování objemu výroby v rámci jednoho výrobního cyklu a trendem komercionalizace jeho produkce i distribuce,“ uvedla protidrogová policie ve výroční zprávě. Přes nárůst zadrženého pervitinu odhalila policie loni méně varen než v předchozích letech.

Množství marihuany potom meziročně stouplo zhruba o třetinu z 563 na 735 kilogramů. „Většina vypěstované marihuany byla určena pro domácí trh, nicméně i nadále docházelo k velkoobjemovému vývozu do zahraničí,“ upozornili policisté. Loni odhalili 276 pěstíren konopí. „Od roku 2007 to meziročně stále narůstá zhruba o 100 odhalených pěstíren ročně,“ odhadl ředitel NPC Jakub Frydrych.

Národní protidrogová centrála nalezla loni množství velkoobjemových výroben pervitinu, a to zejména v příhraničních oblastech, kde se zvyšuje poptávka od zahraničních uživatelů drog. Podle policie se výrobou obou drog zabývají vietnamské zločinecké skupiny, které v posledních dvou letech výrobu ovládly. „Z velké části k tomu přispěla snadná dostupnost léčiv s vysokým obsahem pseudoefedrinu,“ podotkla zpráva NPC. Obchod s drogami podle ní dále ovládají zejména kosovští Albánci, Nigerijci nebo Turci.