Zlatuška: I konflikt mezi učiteli a rodiči má dvě strany

Praha - Útoky na učitele ze strany žáků či rodičů jsou čím dál častější. Upozornil na to i případ v děčínské škole v Boleticích, kde se po napadení vzpamatovávají dvě učitelky (více o případu čtěte zde). Podle sněmovního předsedy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Jiřího Zlatušky (ANO) je třeba seznámit se podrobně s každým případem zvlášť. Reakce ministra školství Marcela Chládka, aby se zvýšily tresty za napadení učitelů, není podle Zlatušky příliš šťastná.

Video Zlatuška: I konflikt mezi učiteli a rodiči má dvě strany
video

Zlatuška: I konflikt mezi učiteli a rodiči má dvě strany

Loni prý napadli žáci, studenti a rodiče celkem 61 pedagogů, za první čtyři měsíce roku 2014 jich bylo ale již 36. Podle Zlatušky je to dáno především společenskou atmosférou. Na druhou stranu žáků a jejich rodičů je v České republice hrubým odhadem přes čtyři a půl milionu. V tomto množství není šokující, pokud k nějakým excesům dojde. „Předně bychom se měli víc seznámit s pozadím. Ve všech konfliktech je míra zavinění komplikovaná, není vidět na první pohled. Většina konfliktů má dvě strany,“ podotkl.

Ministerstvo plánuje, že z učitelů se stanou chráněné osoby. Za útok nejen fyzický, ale i slovní budou hrozit až tři roky vězení. To ale Zlatuškovi nepřipadá jako nejlepší řešení. „Je to reakce prvního okamžiku. Vzbudí jistě pozitivní reakce, protože je to populistický krok,“ poznamenal. Východisko podle něj není jednoduché najít a nejprve je třeba posílit důvěru mezi školou a rodiči. Pro příklad fungujícího školního systému, založeného na kooperaci učitelů s rodiči, je možné cestovat třeba do skandinávských zemí. „Existuje tam systematická práce učitelů jak s dětmi, tak s rodiči či dobrá psychologická průprava,“ uvedl.

Školu v Boleticích hlídají preventisté z řad místních Romů

Škola v Boleticích, kde k útoku na učitele došlo, se nachází v sídlišti s velkým procentem sociálně slabšího a znevýhodněného obyvatelstva. Situace ale podle ředitele Základní školy Boletice Jaroslava Hauzírka není tak tragická, jak ji prezentují média. „Není to nějaký obecný jev, týká se osmi až dvanácti rodičů ze 460 dětí, které máme ve škole,“ vysvětlil.

K zamezení vstupu rodičů do školy ho vyzvaly učitelky, které útoky rodičů těžce nesly. Vchod do školy ale nemusí hlídat strážníci. „Děčín zaměstnal preventisty z řad místních Romů, kteří provádí na místě kontrolu,“ poznamenal.

K napadení pedagogických pracovníků dochází i v jiných zařízeních: Před dvěma měsíci pět chovanců ústavu v Králíkách brutálně napadlo vychovatele (více čtěte zde). Před třemi lety zase žák pořezal učitelku chomutovského gymnázia.