Novým velvyslancem v Německu se má stát Podivínský

Praha - Dosavadního velvyslance v Německu Rudolfa Jindráka nahradí podle aktuálního vydání týdeníku Respekt někdejší ministr životního prostředí Tomáš Podivínský. Respekt píše, že se na tom už shodlo ministerstvo zahraničí, prezident a premiér. Podivínský je společným nominantem lidovců a prezidenta Miloše Zemana.

Jindrák vedl ambasádu v Berlíně osm let a stal se tak nejdéle sloužícím ambasadorem v porevoluční diplomacii, uvádí Respekt. Mezi německými politiky si vydobyl dobré renomé. Jindrák by měl v diplomacii zůstat a stát se státním tajemníkem na ministerstvu zahraničí.

Podivínský už v diplomacii působil, a to právě v Německu. Na ministerstvu životního prostředí se do povědomí veřejnosti zapsal vypsáním zakázky na propagační spodní prádlo s motivem bobra pro ženy a ptáka pro muže v hodnotě 600 000 korun.

Proti Podivínskému dosud vystupoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nakonec však podle týdeníku ustoupil s tím, že lidovci nebudou mít na ministerstvu zahraničí zároveň pozici náměstka, kterou rovněž požadovali. Dalším důvodem byla snaha dohodnout se na výměně dalších velvyslanců, jako například v Kanadě, Velké Británii nebo Francii.

Dalším ambasadorem za lidovce by měl být například bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Šéf zahraničního výboru Hradu Hynek Kmoníček projevil zájem o vedení ambasády ve Washingtonu či návrat na misi při OSN do New Yorku, píše Respekt.