Ani důkladný úklid ale nedokáže zakrýt těžkosti, se kterými se podobné oblasti potýkají po celé republice. Lidé v nich často žijí v nevyhovujících ubytovnách, za které jejich provozovatelům platí mnohdy vysoké částky. Systém výplaty příspěvků na bydlení je totiž nyní nastavený tak, že se v ubytovně platba počítá podle počtu osob, v bytě ale podle metrů čtverečních. Proto je pro provozovatele ubytoven výhodné mít v malé místnosti co největší počet nájemníků, zatímco na běžný byt peníze nestačí. Více o ubytovnách včetně fotoreportáže si můžete přečíst zde.
Stát nechce platit předražené nájmy
„V žádném případě nechceme platit předražené nájmy některým pseudopodnikatelům. Viděli jsme odstrašující případ na Šluknovsku, kde za byt 2+1 o rozloze odhadem 60 metrů, a byt to byl pouze v názvu, stát platí 8 500 korun. Tržní cena tohoto pseudobytu je tak 300 korun,“ poznamenal Chovanec. Zneužívání doplatků na bydlení by proto měla zamezit chystaná novela zákona o hmotné nouzi i nový zákon o sociálním bydlení. Zákon o hmotné nouzi je v připomínkovém řízení, normu o sociálním bydlení se ale zřejmě podaří schválit nejdřív v roce 2016. Peníze, které stát ušetří, by pak měly jít zpět do sociálních programů, které ve vyloučených lokalitách chybí.
V každém kraji v Česku se podle ministra navíc najde lokalita, kde jsou podobné problémy. Sociálně vyloučené oblasti jsou spojené i s kriminalitou. Karvinským městským strážníkům s jejím potíráním pomáhalo i deset asistentů, kteří zde působili v rámci projektu Evropské unie. Ten teď ale skončil a od července tak budou v oblasti na státní náklady pomáhat už jen čtyři pracovníci. Ministr vnitra alespoň slíbil, že navýší počty policistů. 200 jich půjde do Moravskloslezského kraje, 35 přímo do Karviné: „Ideální stav by byl 80, těch 35 přijde do konce letošního roku.“

Chovanec: Nechceme platit předražené nájmy pseudopodnikatelům
Chovanec: Nechceme platit předražené nájmy pseudopodnikatelům
tk, 6.6.2014