Prachař: Stát by mohl v příštích třech letech postavit 60 km nových dálnic

Praha – Stát by mohl v příštích třech letech postavit zhruba 60 kilometrů dálnic za bezmála 9 miliard korun. V pořadu Partie to řekl ministr dopravy Antonín Prachař. Resort chce hlavně dobudovat nedostavěné úseky a napojit českou síť dálnic a rychlostních silnic na evropské tranzitní koridory. Jde o připravené úseky, na které již bylo vydané stavební povolení. 

Aktuální délka dálnic a rychlostních silnic v ČR je 1 242 km. Ministerstvo chce dobudovat nedostavěné úseky a napojit českou síť dálnic a rychlostních silnic na tranzitní evropské koridory. „Pokud proběhnou standardní výběrová řízení, tak můžeme začít. Stavby máme pokryté i finančně,“ uvedl ministr.

Podle Prachaře jde například o dokončení obchvatu Českých Budějovic na dálnici D3, dálnice D1 u Přerova, což je strategický uzel na koridoru Balt – Adriatic. Urychleně by se měl vyřešit také sesuv na dálnici D8 v Dobrovičkách nebo dokončit výkup pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové. 

Pokračovat bude modernizace dálnice D1, kde se původně odhadovaly náklady na 24 miliard korun. Podle ministra budou náklady nižší, protože u dosud zadaných staveb se podařilo snížit cenu na 60 až 65 procent. Podle stínového ministra za KSČM Pavla Hojdy je to dáno především tím, že stavební firmy nemají tolik zakázek a ve výběrových řízeních jdou mnohdy i pod náklady. 

Antonín Prachař
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Prachař: ŘSD bude požadovat dokončení prací na D1 v termínu

Největší problém na D1 přetrvává na úseku mezi Lhotou a Velkou Bíteší, kde stavební firma OHL ŽS kvůli přerušování prací nabrala zpoždění přes 200 dní. Ředitelství silnic a dálnic ale bude podle Prachaře vyžadovat dodržení původně dohodnutého termínu. Jako řešení zmínil rozšíření doby, kdy se na stavbě pracuje.