Tropy zůstanou do středy, už dnes padly sto let staré rekordy

Praha – Meteorologové varují před extrémním horkem. Teplotní rekordy padly na 85 procentech tuzemských měřicích stanic. Nejvýše se teplota vyšplhala na pražském Karlově, a to na 35,2 stupně Celsia. Na pětatřicítku dosáhla i plzeňská stanice v Bolevci. Třetí nejvyšší teplotu změřila jihomoravská Strážnice. Padl i sto třicet let starý rekord v pražském Klementinu - 34,2 stupně. Lékaři upozorňují, aby byli lidé opatrní. Jen v Praze záchranáři o víkendu vyjížděli o třetinu častěji než obvykle. S vysokými teplotami stoupá i riziko požárů, během minulého týdne jich bylo přes 400.

Video Meteorolog Žák: Od středy očekáváme bouřky, mohou přijít kroupy
video

Meteorolog Žák: Od středy očekáváme bouřky, mohou přijít kroupy

Meteorolog Žák: Od středy očekáváme bouřky, mohou přijít kroupy

090614

Tropy zůstanou do středy

Teplotní rekordy padly na 85 procentech tuzemských měřicích stanic

  • V Ústeckém a Libereckém kraji padly teplotní rekordy na všech stanicích. Nejvíce naměřili meteorologové v České Lípě, a to 34,6 stupně Celsia.
  • Na jihu Čech bylo nejtepleji v Táboře, kde přístroje naměřily 33,7 stupně Celsia. Padl tak 125 let starý rekord. Teplo bylo i na šumavském Churáňově, v nadmořské výšce přes 1000 metrů bylo 26,2 stupně.
  • V Moravskoslezském kraji byly dnes na pěti místech překonány rekordní teploty z roku 1996. Nejtepleji bylo v Lučině na Frýdecko-Místecku, tamní stanice naměřila 33,5 stupně Celsia. Historické tabulky se přepisovaly i v Karviné, kde hydrometeorologové naměřili 33,4 stupně Celsia.
  • Ve Zlínském kraji bylo nejvíce naměřeno ve Starém Městě, a to 33,3 stupně Celsia. Ve Vsetíně padl rekord z roku 1949.
  • Rekordní teploty hlásí i všechny stanice na Vysočině. Nejvíc v Havlíčkově Brodě, a to 32,7 stupně. Dosud platil rekord z roku 1996.

Vzhledem k letnímu času mohou teploty stoupat až zhruba do 17:30. Tropické počasí bude pokračovat i zítra, kdy se očekávají ještě o stupeň vyšší teploty než dnes, varují meteorologové. Tropické vedro vyhání lidi k vodě. Ozonová vrstva je ovšem nad střední Evropou zeslabená a slunce má stejnou sílu jako třeba na pobřeží Jadranu. Lidé by si proto měli dát při pobytu na slunci pozor.

Výstraha před vysokými teplotami platí pro všechny kraje od dnešních 11:00 do středečních 20:00. Stejnou platnost má pro kraje i výstraha před možností vzniku požárů.


Radost z vedra příliš nemají senioři nebo lidé nemocní se srdcem. Zdravotníci jim proto doporučují, aby nechodili na slunce a hodně pili. Dbát na pitný režim by ale měli i lidé mladí a zdraví. Doporučuje se vypít minimálně dva litry vody za den.

Lidé by měli během horkých dní omezit tělesnou zátěž a pobyt na přímém slunci. Je vhodné více pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, především neperlivé, které je možné kombinovat s minerálními vodami. „Minerální voda by měla tvořit maximálně třetinu tohoto objemu,“ uvedl praktický lékař Cyril Mucha. V přírodě by lidé neměli rozdělávat oheň, kouřit a používat například přenosné vařiče.


Video Nedělní vedro vylidnilo ulice a lidé hromadně prchali k vodě
video

Nedělní vedro vylidnilo ulice a lidé hromadně prchali k vodě

Nedělní vedro vylidnilo ulice a lidé hromadně prchali k vodě

Vedro v zoo: Sloni si užívají ledovou sprchu

Pozor na odhozené nedopalky, varují hasiči

„Včerejší den přinesl dvojnásobné množství požárů, převládají požáry z horka. Hlavní příčinou požárů je dlouhodobě lidská nedbalost,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Hasiči radí zcela se v přírodě vyhnout zdrojům otevřeného ohně, jako jsou sirky, cigarety nebo zapalovače. 

„Pokud už si lidé udělají táborák, je třeba ohniště prolít vodou nebo prosypat pískem, nesmí tam zůstat žhavé jiskry, které mohou suchou trávu v okolí zapálit. Půda je prosušená a mnohem rychleji chytne,“ zdůraznila Zaoralová.

Vedro vydrží do středy, o víkendu to na koupání nebude

Extrémně teplé počasí by mělo vydržet do středečního večera, poté meteorologové očekávají silné bouřky. V úterý teploty dosáhnou k 32 až 36 stupňům Celsia, přičemž více než 34 stupňů bude hlavně v Libereckém, Pardubickém a Středočeském kraji a v Praze, uvedl Český hydrometeorologický ústav, který pro uvedené kraje plus pro Ústecký a Plzeňský současně zvýšil možné nebezpečí z nízkého stupně na vysoký. V souvislosti s teplým a suchým počasím se bude podle meteorologů dál zvyšovat i nebezpečí vzniku požárů. 

„Teplo je způsobeno přílivem tropického vzduchu od jihozápadu do střední Evropy. To by měla ukončit studená fronta, která k nám ve středu začne postupně ze západu pronikat. V Čechách by se k ní měly přidat přeháňky a bouřky, mohou se objevit i kroupy,“ uvedl meteorolog Michal Žák. „Teploty budou klesat i v dalších dnech, v pátek čekáme maxima mezi 20 až 24 stupni. O víkendu to bude ještě méně. Víkend nebude špatný, ale na koupání to nebude,“ dodal Žák.