Bouřky se ženou Českem, citelně se ochladí

Praha – V Česku vrcholí vlna tropických veder. Přítrž jim učiní bouřky, které už dorazily do Čech a na jižní Moravu. Teplotní rekordy padaly už čtvrtý den v řadě: dnes byly překonány na více než polovině stanic s minimálně třicetiletou historií. Největší vedro bylo v Plzni, na tamní stanici ve čtvrti Bolevec naměřili 35,5 stupně Celsia.

Video Časosběrné video: Jak do Čech přišly bouřky
video

Časosběrné video: Jak do Čech přišly bouřky

Časosběrné video: Jak do Čech přišly bouřky

Honba za bleskem. Nebezpečný koníček lovců bouřek

Události v regionech za okamžik a počasí

Bouřky ale nebudou tak silné, jak meteorologové čekali. Objeví se místy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku budou mít ještě slunečné odpoledne i večer. Silná bouřka s kroupami, přívalovým deštěm a nárazovým větrem se vyskytne jen ojediněle. 

Až do zítřejšího rána zůstává ale v platnosti výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami, velmi vysokými teplotami a nebezpečím požárů. Výstraha platí pro celé Česko. Meteorologové doporučují v parném počasí omezit tělesnou zátěž a chránit se před sluncem. Lidé by také měli dbát na dodržování pitného režimu. 

Jak meteorologové poznají, kde jsou bouřky nejsilnější? Intenzitu a polohu bouřek sledují na snímcích z meteorologických radarů. Ty jsou u nás dva – umístěné tak, aby dohlédly až na okraje Česka. Jeden je v Brdech a druhý ve Skalkách u Protivanova. Radarové snímky je také možné sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu nebo jednoduše v mobilu – stačí si stáhnout aplikaci Meteor. 

Nejvyšší dnešní teploty v krajích:

  • Plzeňský kraj – Plzeň-Bolevec – 35,5 
  • Liberecký kraj – Česká Lípa – 34,8
  • Středočeský kraj – Brandýs nad Labem – 34,8
  • Jihomoravský kraj – Dyjákovice – 34,7
  • Ústecký kraj – Doksany – 34,2
  • Jihočeský kraj – Tábor 34,1
  • Kraj Vysočina – Dukovany – 33,8
  • Královehradecký kraj – Jičín – 33,5
  • Olomoucký kraj – Paseka – 32,8
  • Praha-Klementinum – 32,7

Kvůli vysokým koncentracím ozonu vyhlásili meteorologové odpoledne v Praze na několik hodin smogovou situaci. Odvolali ji kolem 21:30. Smogová situace kvůli ozonu platí až do odvolání v Moravskoslezském kraji. 

V noci se „ochladí“ na 16 stupňů

Po bouřkách se citelně ochladí. Zvlněná studená fronta bude postupovat přes Moravu a Slezsko dál k východu. V noci spadnou teploty na 16 až 20 stupňů. Před den bude oblačno nebo zataženo. Silné bouřky s přívalovými srážkami a kroupami vyskytnou se opět vyskytnou jen ojediněle. Teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 stupni Celsia, na jihovýchodě země vystoupají až na 29 stupňů. 

Česko sužují v posledních dnech extrémní vedra – na nejstarší české meřicí stanici v pražském Klementinu padl teplotní rekord tři dny po sobě. V úterý bylo nejtepleji ve Strážnici, kde naměřili 35,89 stupně Celsia.