Nátlak na Válkovou může být skrytou hrou před volbami, tvrdí Komárek

Praha – Nechci bourat dosud dobré koaliční vztahy, ale blíží se komunální volby, kde se i dobří partneři stávají konkurenty – tak komentuje poslanec hnutí ANO Martin Komárek nátlak na kolegyni Helenu Válkovou po personálních sporech v resortu spravedlnosti. Poté, co Válková odvolala náměstka Pavla Šterna kvůli tendru na náramky pro domácí vězně, jí dal premiér Bohuslav Sobotka poslední šanci na zklidnění stavu. Část sociálních demokratů přitom tvrdí, že by měla skončit okamžitě. Hnutí ANO ale za svou nominantkou stojí – právě Komárek neváhal počínání Šterna označit za „prasácké“.

Video Komárek se staví za ministryni. Šterna kritizoval ostrými slovy
video

Komárek se staví za ministryni. Šterna kritizoval ostrými slovy

Komárek se staví za ministryni. Šterna kritizoval ostrými slovy

Stropnický: Domnívám se, že případ Štern souvisí s odchodem Marvanové

Za dříve nejbližší náměstkyní Válkové ještě ani nedoklaply dveře, a už se z ministerstva poroučí další vysoký spolupracovník – náměstek pro vězeňství a dlouholetý ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern. Nelíbilo se mu, že po něm šéfka resortu chtěla informace o tendru na vězeňské náramky. Podle Šterna by tím byla ohrožena pravidla zakázky a důvěryhodnost pro uchazeče – Válková nebyla členem pracovní skupiny a informace tak prý dostat nemohla. Její údajné naléhání mu přišlo podezřelé, a proto se obrátil na protikorupční policii. O věci navíc vzápětí informoval média.

Podle řady politiků přitom Štern udělal neomluvitelnou chybu, když nerezignoval ještě předtím, než s problémem seznámil policii. „On ji za jejími zády šel udat na policii, nerezignoval při tom, a pak to šel říci novinám. To je jednání, které já jsem ve sněmovně označil za prasácké, a na tom trvám,“ reagoval ve středečním Hyde Parku Komárek.

Martin Komárek: „Když s nadřízeným nesouhlasím, tak rezignuji a pak to jdu říkat novinám. Ale ponechat si funkci náměstka a jít to udat na policii - prosím pěkně, s takovým člověkem se přece nikdo nemůže normálně bavit. Možná je to jinak slušný člověk, ale toto je neodpustitelné.“


Vyčerpal jsem všechny formální kroky, tvrdí Štern

„Pokud měla pochybnosti, že je cena vysoká – a ona není vysoká –, tak měla svolat jednání a zeptat se členů pracovní skupiny, kteří tomu rozumí, a probrat to s nimi. To se ale nestalo,“ popsal Štern ve včerejším Interview ČT24 s tím, že mu jednání Válkové přišlo „podezřelé“. Formální cesty podle svých slov vyčerpal, a proto se obrátil na protikorupční policii. (Více o postoji Šterna ZDE)

Posléze náměstek potvrdil, že o nestandardních krocích Válkové před několika dny informoval i ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Jde ale o zástupce nominovaného od ČSSD, která má v nejbližší době doporučit náhradníky. Premiéru Sobotkovi vadí hlavně veřejně ventilované personální spory a negativní obraz ministerstva v médiích.

Pavel Štern v době, kdy ještě působil ve službách Válkové
Zdroj: ČTK

K tomu zmínil třeba dřívější odvolání ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala i nedávný odchod náměstkyně Hany Marvanové, která kritizovala údajné zákulisní vlivy ze strany krajských soudců. Sobotka sice respektuje postoj hnutí ANO, jehož vedení se za Válkovou postavilo – při dalším vážném problému ale pohrozil odvoláním.

Poslanec ANO Komárek se domnívá, že právě politické pozadí může v celé kauze hrát hlavní roli. „Všichni víme, že se blíží komunální volby. I spojenci se v nich rázem stávají soupeři a občas se vyplatí oslabit pozici koaličního partnera, když najdeme jeho slabé místo… Ale je to jen domněnka. Pravděpodobně to tak nebylo, pravděpodobně pan Štern udělal jen strašnou morální chybu…,“ dodal Komárek.

Kalousek: Náměstka bych ihned odvolal i já

S tím ostatně souhlasí i opoziční poslanec a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, jeden z výrazných aktérů středeční bouřlivé diskuse ve sněmovně. Právě on navrhl, aby Štern osobně vysvětlil své konání před poslanci. Jako někdejší ministr by prý s odvoláním svého podřízeného v tomto případě neváhal. „Pro mě by bylo šokující, kdyby ten náměstek šel na policii a předtím by nerezignoval. V tom případě bych ho samozřejmě ihned odvolal,“ řekl ve večerních Událostech, komentářích.

Podle něj je ale nutné zamyslet se nad celou dosavadní prací ministryně Válkové. Vedle vztahů s náměstky mu vadí například rozsáhlé personální i strukturní obměny ve vězeňské službě. „Není to nic, co by mohlo těšit opozici nebo vládu. Opozice by se z toho možná mohla radovat, ale spravedlnost je do té míry klíčový resort, že nás znepokojuje, co se tam děje,“ dodal Kalousek.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jsou ale problémy kolem vězeňské služby a tendrů na elektronické náramky dlouhodobé. „U těch náramků už byly čtyři různé návrhy zakázek. Je to důkaz, že to je prostě těžko řešitelné a asi do toho budou vstupovat nějaké velmi silné zájmy,“ řekl. Konec Šterna na ministerstvu podle něj může být vyústěním předchozího konce Marvanové. Oba prý ostatně byli názoroví a profesní spojenci.

„Na tom ministerstvu není dobrá atmosféra. Já tam samozřejmě mám nějaké známé… Myslím, že tam jsou ve hře ještě nějaké jejich kolegiální vazby, že je to pořád ještě jakýsi dovětek k odchodu paní Marvanové,“ dodal ministr obrany. Roli lídra hnutí ANO Babiše, který se v minulých dnech sešel se Šternem, Stropnický nechtěl nijak zveličovat.