Údajný vrah podnikatelů ze Švábova gangu vinu odmítl

Praha – U soudu vypovídal Petr Klement, který podle žalobce hrál klíčovou roli v činnosti tzv. Švábova gangu. Gang unášel podnikatele a Klement je podle výsledků policejního vyšetřování měl zabíjet, obžalován je ze dvou vražd, jedné se údajně dopustil v Dubaji, druhé v Itálii. Klement obžalobu odmítl, zpochybnil také výpověď dalšího člena gangu Daniela Dimitrova, který má status spolupracujícího obviněného, přiznal se a vraždy soudu popsal. Klement tvrdí, že byl u jedné z vražd, nedopustil se ani jí. Naznačil, že vraždit mohl právě Dimitrov.

Podle obžaloby zavraždil Petr Klement v poušti u Dubaje devětačtyřicetiletého muže, kterého nejprve dusil potravinovou folií a potom bil kamenem do hlavy. V Itálii potom měl zastřelit dvaasedmdesátiletého muže, který krátce předtím zmizel při fingované obchodní schůzce v Nice. Obžaloba vychází z policejního vyšetřování, opírá se také o výpověď spoupracujícího obviněného Daniela Dimitrova.

Petr Klement nejprve vypovídal o událostech v Dubaji. Ve více než dvouhodinové výpovědi odmítl tvrzení Dimitrova, který uvedl, že gang měl původně v plánu uneseného muže vysadit v poušti z auta a ponechat osudu, ale Klement ho nakonec zabil. „Tuto situaci jsem četl ve výpovědi Dimitrova, ale k ničemu takovému díky bohu nedošlo. Nikdy jsme nebyli mimo Dubaj. Pokud to Dimitrov popisuje, tak zřejmě hovoří sám o sobě,“ řekl Klement.

Video Člen Švábova gangu odmítl podíl na vraždách, ostatní tvrdí opak
video

Člen Švábova gangu odmítl podíl na vraždách, ostatní tvrdí opak

Stejně tak odmítl, že by zastřelil majitele firmy vyrábějící kotle. Jeho loňské zmizení a smrt vzbudily pozornost českých i zahraničních médií, při jejím vyšetřování přišla policie na stopu gangu organizovaného recidivistou Michaelem Švábem. Klement sice přiznal, že o této vraždě věděl, odmítl však, že by ji sám spáchal. Potvrdil, že k ní došlo při cestě automobilem do Česka během přestávky. Klement popsal, že zatímco se od auta vzdálil, uslyšel výstřel a pak viděl podnikatele ležet na zemi. Neviděl údajně, kdo vystřelil, ale naznačil, že u muže stál Dimitrov. Za mlčení o události dostal údajně od Švába tisíc eur.

Policisté s únosem podnikatele ve Francii a pozdější vraždou v Itálii spojila i další podobné činy. Kromě dubajské vraždy se gang pokusil unést i tři další podnikatele. V jednom případě uspěl, podnikatele potom propustil, když zaplatil vysoké výkupné, jindy gang od plánu ustoupil, protože měla vytipovaná oběť doprovod. Další člověk navrhovanou schůzku odmítl.

Kvůli únosům a vraždám podnikatelů je obžalováno sedm lidí, z toho pěti hrozí doživotní vězení, dalším dvěma až šestnáctileté tresty.