Zeman jmenoval Lichovníka ústavním soudcem

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Lichovníka ústavním soudcem. Dosavadní prezident Soudcovské unie tak nahradil Michaelu Židlickou, které skončil mandát. Lichovník se specializuje na občanské právo. Prezidentem Soudcovské unie je od roku 2008 a už dříve uvedl, že se funkce vzdá.

Zeman při dnešním slavnostním jmenování Lichovníkovi poblahopřál a vyjádřil radost nad tím, že do „pestrého souboru ústavních soudců přichází i člověk z praxe“. Jako prezident Soudcovské unie Lichovník podle Zemana „zažil i všední, šedivé a nudné dny soudcovského povolání“. Prezident proto věří, že v kombinaci s lidmi, kteří se zabývají právní teorií, právě praktik Ústavní soud výrazně obohatí.

Lichovník se specializuje na občanské právo. Prezidentem Soudcovské unie je od roku 2008. Už dřív uvedl, že se této funkce kvůli jmenování vzdá. Lichovníka jako kandidáta na ústavního soudce schválili senátoři v květnu. Nabídl jim tehdy právě své zkušenosti z osmadvacetileté praxe právníka a dvacetileté soudcovské praxe. Lichovník se u Ústavního soudu zařadí do čtvrtého senátu spolu s Vladimírem Sládečkem a Vlastou Formánkovou.

Podle rozvrhu práce převzal případy, které nedokončila Židlická, měla by jich být necelá stovka. Dále mu připadnou nově podané stížnosti, dokud jich nebude mít celkem 170, plus dvě plenární věci, tedy návrhy na zrušení právních předpisů a další složitější kauzy.

Video Prezident Miloš Zeman jmenuje Tomáše Lichovníka ústavním soudcem
video

Prezident Miloš Zeman jmenuje Tomáše Lichovníka ústavním soudcem