Před jízdou na dovolenou zkontrolujte kapaliny i potřebné dokumenty

Plzeň – Cesta autem na dovolenou se může snadno proměnit v očistec. Nejenže na vytížených trasách k moři hrozí zácpy, ale i na nevytížených silnicích se může auto porouchat. Tomu, kdo se vyhne ucpaným dálnicím a jeho auto odolá, zase může udělat průvan v peněžence pokuta za chybějící vybavení nebo i za to, že je unavený.

Příprava k odjezdu na dlouhou cestu po Evropě k moři nebo třeba na alpské ledovce by měla mít několik fází. Samozřejmostí je vyhledání optimální trasy a času pro cestu, další části přípravy ale leckdo podceňuje. V prvé řadě jde o přípravu auta – například po kontrole v servisu. Nejdůležitější je olej a brzdová kapalina, kterou podle techniků řidiči nejčastěji opomíjejí. „Je doporučená výměna. Když se jede do zahraničí, sjíždí se Alpy, zahřejí se brzdy, mění se viskozita kapaliny, auto pak přestává brzdit,“ varoval technik autoservisu Pavel Rajchl.

Doplnění provozních kapalin
Zdroj: ČT24

I když je auto „zdravé jako řípa“ a doslova dychtí po stovkách kilometrů evropských dálnic, pro jeho řidiče ještě příprava nekončí. Teď totiž začíná úřední část, která může být obzvlášť namáhavá. V prvé řadě je potřeba zkontrolovat pojištění – zda platí i v zemi, kde dovolená proběhne. Pro případ nehody by nemělo chybět havarijní pojištění s asistenční službou. Nově ho lze sjednat i krátkodobě na několik dní. Bez něho může odtah nepojízdného auta zpět do Česka stát i 50 tisíc korun.

Ještě důležitější je kontrola povinné výbavy. V každé zemi jsou na ni totiž jiné požadavky. V Rakousku musí být reflexní vesta oranžová, na Slovensku či v Itálii ji zase musí mít všichni cestující. V mnoha zemích je nutné před cestou po dálnici zakoupit dálniční známku, nikoli však v Německu, kde zato existují tzv. ekologické známky nutné pro vjezd do velkých měst. V Chorvatsku potom hrozí zadržení řidičského průkazu, pokud policisté seznají, že je řidič příliš unavený.

Jen příprava auta k odjezdu například z Plzně do Dubrovníku tak vyjde na stovky, s připojištěním i tisíce korun: Doporučená prohlídka auta v servisu je zdaleka nejlevnější, může vyjít zhruba na stokorunu. Ceny krátkodobého havarijního pojištění závisejí na konkrétní délce připojištění, ale i na značce a parametrech auta či minulosti řidiče. Lze ale počítat s cenou mezi jedním a dvěma tisíci korun. Dálniční známky stojí například v případě rakouské desetidenní 8,5 eura (cca 230 Kč), týdenní slovinská 15 eur (cca 400 Kč), německé emisní známky pak stojí zhruba 300 korun. Další peníze potom stojí benzin a další náklady spojené s běžným provozem auta.