Bělobrádek nebude za svou dopravní nehodu potrestán

Praha - Místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek nebude za svou březnovou dopravní nehodu potrestán. Rozhodl o tom náchodský státní zástupce Vladimír Štěpánek, který návrh na potrestání podmíněně odložil na zkušební dobu dvou let. Bělobrádek zavinění dopravní nehody přiznal, vyjádřil lítost a omluvil se. Podle žalobce tak splnil všechny předpoklady k tomu, aby bylo upuštěno od návrhu na potrestání. Státní zástupce také potvrdil, že Bělobrádek nezaplatil za způsobení nehody žádnou pokutu.

„Vzhledem k tomu, že Pavel Bělobrádek je bezúhonnou osobou a nejsou o něm vedeny záznamy o přestupcích, s výjimkou překročení povolené rychlosti mimo obec v roce 2012, lze dovodit, že způsobená dopravní nehoda je ojedinělým vybočením z jinak řádného života. Ze zjištěných důkazů vyplývá, že došlo ke srážce ve velmi malé rychlosti. Byly tedy splněny podmínky z § 179g odst. 1 trestního řádu, který v takovýchto případech dovoluje podmíněně odložit podání návrhu na potrestání,“ uvedl žalobce. Jde podle něj o poměrně běžné vyřízení věci v rámci dopravních nehod.

Policie nehodu vyšetřovala pro podezření ze spáchání ublížení na zdraví z nedbalosti. Bělobrádkovi v případě prokázání viny hrozilo až roční vězení či zákaz činnosti. Po skončení prověřování ale státnímu zástupci navrhla, aby trestní řízení vyřešil výše zmíněným způsobem.

Bělobrádek přijížděl 10. března v Náchodě po vedlejší silnici a nedal přednost mopedu, jeho řidič utrpěl lehké zranění. „Jel jsem od svých rodičů domů zaparkovat automobil. Při přejíždění hlavní vozovky do mě z boku narazil člověk, který jel na babetě. Rozhlédl jsem se, ale byl soumrak a vůbec jsem druhého účastníka nehody neviděl. Já jsem v podstatě zaznamenal náraz a potom jsem zaznamenal přilbu, která přeletěla přes auto,“ popsal nehodu sám Bělobrádek.

Podle státního zástupce měl sražený muž potíže s hybností, pokračuje jeho rehabilitace. „Je ale možné říci, že to nejsou nějak fatální následky,“ dodal.