Sluchátko a snímač zvuku – klasické taháky nahradila technika

Praha – Otázky ještě před testem znaly alespoň někdy tři čtvrtiny vysokoškoláků. Podle ankety agentury Studenta Media si je každý pátý dokonce ochotný za znění testu zaplatit. Podvádění je na vysokých školách navíc čím dál častější – klasické taháky ale nahradily mobilní telefony nebo ještě profesionálnější technika.

Nejčastěji se studenti dostanou k testům na facebooku. Ke sdílení zadání na sociální síti se přiznal každý druhý. „Vím, že studenti mají i svůj speciální server, kam si ukládají testy a příklady,“ uvedla prorektorka pro vzdělávací činnost z Masarykovy Univerzity Ivana Černá.

Téměř čtvrtina studentů by za testové otázky předem i zaplatila – každý dvacátý dokonce víc než tisícovku. Ještě větší sumu si musejí připravit ti, kteří například u ústních zkoušek nahrazují klasické taháky technikou. Nejnovější obsahuje malé sluchátko a snímač zvuku, které jsou pod oblečením téměř neviditelné. Kamarád na telefonu, který slyší, co se v místnosti děje, pak už jen do sluchátka říká odpovědi.

Při odhalení podvodu studentům hrozí podmínečné nebo definitivní vyloučení. Namále měl i student ekonomického oboru v Praze. Poslední zkouškové období nestíhal, z testu se ale odhlásit nechtěl. „Domluvil jsem se s kamarádem, že mu pošlu vyfocený test a on mi ho pomůže vypracovat,“ řekl ČT čtyřiadvacetiletý Vojtěch. Kopie testu se ale přes sociální sítě dostala až k učitelům: „Nakonec se to vyřešilo tak, že jsem se přiznal. Hrál jsem to férově.“