Bývalý šéf nemocnice na Homolce je ve vazbě

Praha – Soud poslal bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého do vazby. Dbalý je podezřelý ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Nemocnici podle policie vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. Podle státního zástupce Zdeňka Matuly soud vyhověl návrhu kvůli možnému útěku i ovlivňování svědků. Eskorta následně Dbalého odvezla do vazební věznice v pražské Ruzyni. Advokát obviněného Daniel Telecký podal proti usnesení stížnost. Spolu s Dbalým čelí obvinění ještě další tři lidé, které ale policie ve čtvrtek propustila z cely předběžného zadržení. 

Manipulovali veřejnou soutěž, tvrdí žalobce

Spolu s Dbalým obvinila ve středu policie ještě další tři lidi, Dbalého pražský byt policisté od rána prohledávali i se psem cvičeným na hledání bankovek. Podle Vrchního státního zastupitelství měli obvinění jednat jako organizovaná skupina, která „zmanipulovala veřejnou zakázku Nemocnice Na Homolce na digitalizaci chorobopisů, a tímto jednáním měli způsobit Nemocnici Na Homolce škodu ve výši nejméně 56 887 994 Kč a získat pro sebe neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53 390 618,50 Kč.“

Kromě Dbalého čelí obvinění také jeho bývalý náměstek Michal Toběrný a dva zástupci soukromé firmy Holte Medical. Policisté prý také zasahovali v sídle účetní společnosti Emilie Bialešové, která vede nemocnici účetnictví. Současné vedení zdravotnického zařízení se od kauz exředitele Dbalého distancuje.

Dbalý věděl, že po něm jde policie. Ptal se jich, zda bude zadržen

Podle informací serveru Novinky.cz volali policisté v pondělí před zatčením Dbalého do jihočeské vesnice v souvislosti s domovní prohlídkou v jedné nemovitosti, která zřejmě patří Dbalému. Někdo z místních lidí pak informaci o telefonátu detektivů bývalému řediteli nemocnice ještě v pondělí prozradil.

Dbalého obhájce Daniel Telecký pak Novinkám sdělil, že jeho klient sám v úterý kontaktoval vyšetřovatele případu s dotazem, zda bude zadržen, nebo zda se má někam osobně dostavit, ale podle obhájce mu bylo řečeno, že se nic nebude dít.

Video Soud poslal exšéfa Homolky do vazby
video

Soud poslal exšéfa Homolky do vazby