Ředitelé nemocnic kritizují Schwarze: Zneužívá pacienty k sebeprezentaci

Praha - Ředitelé pražských nemocnic viní v otevřeném dopise šéfa pražské záchranné služby a senátora zvoleného za ODS Zdeňka Schwarze z toho, že problém s umísťováním pacientů do nemocnic zkresluje, zveličuje a dělá si reklamu před podzimními senátními volbami. Současně ho vyzývají k „zastavení zneužívání pacientů k osobní sebeprezentaci v médiích.“ Schwarz, kterému právě letos končí mandát senátora, jakoukoli kritiku odmítá a z překrucování skutečnosti obviňuje naopak autory dopisu.

Dopis podepsali ředitelky a ředitelé Všeobecné fakultní nemocnice, vinohradské nemocnice, Thomayerovy nemocnice, Motola, IKEMu, Nemocnice Na Bulovce, Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenské nemocnice a nemocnice sester boromejek. Podle signatářů dává Schwarz médiím zavádějící informace.

Úryvek z otevřeného dopisu šéfovi pražské záchranky:

„Ujišťujeme pacienty, že záchrana života či zdraví každého člověka je pro každého lékaře, tedy i pro lékaře pražských nemocnic, naprostou prioritou. Proto žádáme pana Zdeňka Schwarze, aby zastavil bezohledné zneužívání strachu obyvatel hlavního města Prahy a aby se přestal mediálně zviditelňovat za pomoci jejich zastrašování informacemi o nepravdivém nedostatku kvalitní akutní zdravotní péče v Praze.“


Schwarz se proti dopisu ostře ohradil, obsahuje prý hned několik nepravd. Ke své politické budoucnosti poznamenal, že ještě vůbec neví, zda bude na podzim znovu do horní komory kandidovat. Obvinění, že se snaží spor kolem předávání pacientů medializovat, aby se politicky zviditelnil, označil za nesmysl. Záchranáři jsou podle něj naopak schopni doložit, že problém s umístěním pacienta tento týden opravdu znovu nastal.

Podle ředitelky Bulovky vypustil Schwarz poplašnou zprávu

Pražská záchranná služba totiž ve středu upozornila na svém webu na opětovný problém s předáváním pacientů. V noci prý měly její posádky potíže umístit tři lidi s příznaky mozkové příhody a muže se srdečními problémy. O problémech s údajnou neochotou některých nemocnic přijímat rychle pacienty s akutními zdravotními problémy hovořili záchranáři už letos na jaře.

Video Telefonát Aleny Vrbovské a Zdeňka Schwarze
video

Telefonát Aleny Vrbovské a Zdeňka Schwarze

Situace se nyní opakuje. Zatímco záchranáři tvrdí, že vozili jednoho nemocného po Praze skoro dvě hodiny, podle záznamů nemocnic péči dostal zhruba do půl hodiny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zřídil kvůli sporům vyšetřovací komise, žádá potrestání případných viníků, spory pražských zdravotníků ho už prý „přestávají bavit“.

Ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská odmítá tvrzení, že by tento týden došlo k jakémukoliv problému při předávání pacienta do Nemocnice na Bulovce. „Vydávat takovouto až skoro poplašnou zprávu nebylo úplně na místě,“ uvedla ředitelka nemocnice ve vysílání ČT24. Také Vrbovská vidí příčinu této „mediální přestřelky“ mezi řediteli nemocnic a Schwarzem právě ve vrcholící předvolební kampani.